Személygépkocsiba betöltött üzemanyag kapcsán főszabályként megállapítható, hogy az üzemanyag beszerzésekor a kapcsolódó általános forgalmi adó levonására nincs lehetőség. Elviekben valamennyi elképzelhető üzemanyag esetében fennáll az adólevonási tilalom, ideértve a benzint, a gázolajat, a különféle gáz halmazállapotú üzemanyagokat, valamint az elektromos áramot is, amennyiben ezek személygépkocsi üzemeltetéséhez kerülnek felhasználásra. Ez alól a tiltás alól egyetlen kivétel létezik: ha a benzin beszerzése kifejezetten motorfejlesztési célból történik, ebben az esetben az általános forgalmi adó levonható.

Személygépkocsihoz beszerzett alkatrészek és tartozékok vásárlása esetén a kapcsolódó általános forgalmi adó levonása főszabály szerint nem megengedett, kivéve abban az esetben, ha az alkatrész vagy tartozék beszerzése kifejezetten továbbértékesítési céllal történik, vagy például autószerelő által végzett javítási szolgáltatás nyújtása érdekében valósul meg. Mivel a hatályos jogszabályok kifejezetten tiltják az üzemeltetési, illetve fenntartási célú alkatrészbeszerzések áfa-tartalmának levonását – vagyis a tiltás kizárólag a tárgyi eszközként nyilvántartott járművekhez kapcsolódik –, ezért az árunak minősülő gépkocsikhoz vásárolt alkatrészek és tartozékok általános forgalmi adója levonható az új- és használtgépjármű-kereskedelemmel foglalkozó adóalanyok számára.

Az alkatrészek és tartozékok áfa-tartalma abban az esetben is levonható, ha a gépjárművet legalább 90%-os arányban adóköteles bérbeadás céljából hasznosítják. Fontos azonban kiemelni, hogy ezen levonási lehetőség nem alkalmazható abban az esetben, ha a gépjárművet taxisszolgáltatás nyújtása céljából használják, ugyanis ebben a tekintetben – vélhetően a jogalkotó mulasztásából adódóan – az alkatrészekre és tartozékokra vonatkozó adólevonási jog nem került kiterjesztésre.

Személygépkocsik javítása, illetve az ezekhez kapcsolódó szolgáltatások igénybevétele esetén főszabályként megállapítható, hogy a fenntartással és javítással összefüggő szolgáltatások általános forgalmi adójának 50%-a vonható le. Ugyanakkor, amennyiben az adóalany az adott szolgáltatást közvetített szolgáltatásként nyújtja tovább, abban az esetben az áfa teljes összege, vagyis 100%-a levonható. Továbbá, teljes egészében levonhatja az ilyen szolgáltatások áfa-tartalmát az a személy is, aki a gépjárművet túlnyomórészt, vagyis legalább 90%-ban adóköteles bérbeadás céljára használja. Fontos azonban megjegyezni, hogy taxiszolgáltatást végző adóalanyok kizárólag 50%-os mértékig élhetnek az adólevonási joggal.

Nincs jelentősége annak, hogy az igénybe vett szolgáltatás milyen arányban tartalmaz anyagköltséget, az anyag hányadától függetlenül az adó 50%-a levonható, feltéve, hogy a megállapodás vállalkozási jellegű. Ez azt jelenti, hogy például egy olajcsere során felmerülő általános forgalmi adó levonható, akkor is, ha az anyagköltség – például az olaj és a szűrő együttesen – 80.000 forintot tesz ki, míg a munkadíj mindössze 20.000 forint.

Balesetből eredő javítási munkák esetében gyakori, hogy a biztosító a javítási költségek egy részét téríti meg. Fontos tudni, hogy az adólevonási jog független attól, hogy ki fizeti ki a számlát, az áfa levonására ugyanis az a személy jogosult, aki a jármű tulajdonosa, vagy aki a jármű üzembentartójaként szerepel.

Személygépkocsi értékesítése esetén az új járművek eladása általánosságban 27%-os általános forgalmi adókulccsal történik. Kivételt képeznek azok az új járművek, amelyek bemutató autóként szolgáltak az értékesítési szalonban. Az ilyen bemutató gépkocsikat az általános forgalmi adóról szóló törvény 87. § c) pontja alapján adómentesen kell értékesíteni, mivel ezen járművek beszerzésekor az általános forgalmi adó nem került levonásra.

Az olyan személygépkocsik, amelyeket tárgyi eszközként használt a vállalkozás, értékesítésük során szintén adómentességet élveznek, kivéve abban az esetben, ha a járművet bérbeadás céljából vagy taxiszolgáltatás nyújtására használták. Ez utóbbi esetekben az értékesítéshez áfa felszámítása szükséges.

Használtautó-kereskedelemmel foglalkozó vállalkozások esetében azok a járművek, amelyeket adómentesen szereztek be – például magánszemélytől vagy olyan eladótól, aki az értékesítéskor nem számított fel áfát –, vagy amelyeket árrésadózás alkalmazásával vásároltak meg, szintén különbözeti adózási szabályok szerint kerülnek értékesítésre.