A kisadózó vállalkozások tételes adóját választó egyéni vállalkozás, egyéni cég, vagy magánszemély taggal rendelkező közkereseti és betéti társaság, összefoglaló nevén kisadózónak a számos adózási és adminisztrációs könnyítés mellett kiemelten fontos figyelmet kell fordítania szolgáltatásnyújtás esetén a törvény által is nevesített „munkaviszonytól való elhatárolásra”
Érdekes, hogy minden más adózási formát választó vállalkozónak nincs ilyen nevesített kockázata. Ez abból adódik, hogy a KATA adózás esetén a vállalkozók az éves keretükön belül (2018-ban ez 12 millió Ft) plussz adóteher nélkül adhatnak számlát más olyan vállalkozásoknak, akik költségként elszámolhatják, azaz csökkenthetik akár az adóterhüket is.
A törvény kiemeli, hogy a kisadózó minden ügyletét „valódi tartalmuk szerint, a rendeltetésszerű joggyakorlás feltételére” figyelemmel kell minősíteni, továbbá nevesíti, hogy ha ez az ügylet „munkaviszonyt leplez”, akkor az „adózási és egyéb jogkövetkezményeket e törvénytől eltérően a munkaviszonyra irányadó rendelkezések szerint kell megállapítani”.
Másodrészt az 1 millió Ft feletti éves ügyletkapcsolat esetén külön maga a törvény vélelmezi a leplezett munkaviszonyt, kivéve bizonyos feltételek megléte esetén (később részletezzük).
A lényeg: a munkaviszonytól való elhatárolás MINDEN kisadózóra vonatkozik, csak 1 millió Ft éves partnerkapcsolat alatt egy ellenőrzés során a NAV-nak, felette a kisadózónak kell bizonyítania a meglétét! (Tévhit, hogy 1 millió Ft alatt nincs „semmi teendője” a kisadózónak)
Nézzük, milyen feltételeket sorol fel a törvény, amelyekből legalább 2 teljesülése esetén nem áll fenn a leplezett munkaviszony vélelme (alatt egy kis magyarázat):
a) a kisadózó a tevékenységet nem kizárólag személyesen végezte vagy végezhette;
Itt arra gondol a tv., hogy a felek kiköthetik pl. az alvállalkozó bevonásával, vagy saját alkalmazottal is teljesíthető a megbízás. Fontos, hogy a „helyettest” maga a kisadózó jelölje ki, ebbe ne lehessen beleszólása a megbízónak.
b) a kisadózó a naptári évi bevételének legalább 50 százalékát nem a 13. § szerinti adatszolgáltatásra köteles személytől szerezte;
Egyértelmű és reális: ha a kisadózónak több ügyfele is van, és egyikkel sincs 50%-több forgalma a kisadózónak a teljes bevételt tekintve, akkor feltételezhető, hogy nem áll vele leplezett munkaviszonyban. (kapcsolt vállalkozásokkal való szerződéseket egybe kell számolni!)
c) a 13. § szerinti adatszolgáltatásra köteles személy nem adhatott utasítást a tevékenység végzésének módjára vonatkozóan;
Ez elég körülményes feltétel, hiszen legyen szó megbízási vagy vállalkozói szerződésekről, a megrendelőnek azért van „beleszólása” a megrendelt szolgáltatással kapcsolatosan.
Szigorúan véve, szerződésben ki lehet kötni, hogy a kisadózó maga határozza meg a szakmai feladatok szabályait, és elvégzésének a folyamatainak tekintetében
d) a tevékenység végzésének helye a kisadózó birtokában áll;
Egyik legkönnyebben teljesíthető, hiszen a vállalkozó rendelkezik székhellyel. Nem szerencsés, ha ez a megrendelőnek is egyben a telephelye. Az ügylet jellegéből egyértelműnek kell lennie, hogy a szolgáltatás nem csak is kizárólag a megrendelő telephelyén végezhető. Természetesen a kisadózó megjelenhet a megrendelőnél eseti jelleggel pl. egyeztetés, tanácsadás, szerződéskötés miatt.
e) a tevékenység végzéséhez szükséges eszközöket és anyagokat nem a 13. § szerinti adatszolgáltatásra köteles személy bocsátotta a kisadózó rendelkezésére;
A megbízási vagy vállalkozási jogviszony alapvetően feltételezi, hogy a szolgáltatás nyújtó saját költségén, eszközein teljesít a megrendelőnek. A megkötött szerződés is tükrözheti ezt, illetve tanácsos beszerzési számlákkal igazolni, hogy a kisadózó rendelkezik saját eszközökkel.
f) a tevékenység végzésének rendjét a kisadózó határozza meg;
Lefordítva, hogy a kisadózó saját munkaidő beosztásban dolgozik, hogy a szerződésben foglaltakat teljesítse. Kisadózó saját üzletszabályzatában rögzítheti, hogy neki meddig tart a vállalkozó munkaideje.
g) a kisadózó vállalkozás minden kisadózóként bejelentett tagja, illetve a kisadózó egyéni vállalkozó a naptári év egészében a 2. § 8. pont a) vagy g) alpont szerint nem minősül főállású kisadózónak feltéve, hogy a kisadózó vállalkozás naptári évi bevételének legalább 50 százalékát olyan személytől szerezte, akivel/amellyel a kisadózó a naptári évben nem állt a 2. § 8. pont a) vagy g) alpontban említett jogviszonyok egyikében sem.
A törvény ezzel a ponttal automatikusan 1-re csökkenti a teljesülendő feltételek számát azoknak a mellékállású – heti 36 órás munkaviszony vagy tagi jogviszony megléte miatti – kisadózóknak abban az esetben, ha a bevételeik 50%-át nem azoktól a partnerektől szerzi, akikkel munkaviszonyban vagy tagi jogviszonyban állnak.
Összefoglalva: a szolgáltatást végző kisadózóknak különösen oda kell figyelniük a munkaviszonytól való elhatárolásra, a törvény által meghatározott feltételekre építve fel előre a „védelmüket”. Erre a legalkalmasabb eszközök a szakmailag előkészített szerződések, teljesítés igazolások, jegyzőkönyvek megírása és megőrzése, saját eszközök használata esetén azok meglétének bizonylattal való igazolása, illetve a megbízóval való előzetes egyeztetés az adókockázat meglétéről és szankcióiról.
Tisztelt Lestyán Úr!
Evás Bt-nk – 1 MFt törzstőkével – 2020. jan.1-től a KATÁ-t (a.a.m) választotta, csak bevételi nyilvántartással, mint az EVÁ-nál. A beltag ügyvezető, mivel főállású 36 órát meghaladó munkaviszonya van, a Bt-ben NAV-nál bejelentett kisadózóként, 25.000 Ft adót fizetünk.
A kültag – nyugdíjas – nem vesz részt a bt. tevékenységében.
Kérdésem:
Nem fogjuk meghaladni az éves 12 MFt árbevételt. Csak bevételi nyilvántartást vezetünk. Az elért árbevétel után hogyan kell, vagy kell-e az iparűzési adó mellett más adónemet is fizetni és hogyan?
Köszönettel:
Herczog Ani
Kedves Herczog Mátyásné,
A KATA adózást választó betéti társaság mentesül a vállalkozást és a bejelentett kisadózókat terhelő jövedelemadók alól a törvény 9§ alapján (társasági adó, tagi jövedelmet/osztalékot terhelő adók és járulékok). Viszont minden más adójogszabályok alapján fizetendő adót meg kell fizetni pl. a nem bejelentett kisadózó tag munkaviszonyból származó jövedelmének adó és járulék terheit.
Kedves Péter!
Szuper az oldal, rengeteg hasznos információt lehet megtudni belőle.
Kérdésem az lenne,- bár lehet, hogy ez is valahol ott van, csak nem vettem észre, vagy az is lehet, hogy ez magától értetődő,- hogy az 1 millió forintos éves partnerkapcsolatnál nettó értékkel kell-e számolni? (Hiszen a 12 milliós bevétel is nettó, ÁFA nélküli.) Válaszát előre is köszönöm, Z.Éva
Kedves Éva,
Köszönjük az elismerését! A KATA adónál a bevételt mindig levonható ÁFA nélkül kell számolni, ugyanúgy érvényes ez az adatszolgáltatási kötelezettségre is.
Kedves Péter!
Mit jelent pontosan, hogy a kapcsolt vállalkozásokat egybe kell számolni? Mik minősülnek kapcsolt vállalkozásoknak?
Köszönöm!
Kedves Tamás,
KATA tv. viszonylatában azt jelenti, hogy egy „megbízónak” minősülnek.
Kapcsolt vállalkozás:
23. * kapcsolt vállalkozás:
a) * az adózó és az a személy, amelyben az adózó – a Ptk. rendelkezéseinek megfelelő alkalmazásával – közvetlenül vagy közvetve többségi befolyással rendelkezik,
b) az adózó és az a személy, amely az adózóban – a Ptk. rendelkezéseinek megfelelő alkalmazásával – közvetlenül vagy közvetve többségi befolyással rendelkezik,
c) * az adózó és más személy, ha harmadik személy – a Ptk. rendelkezéseinek megfelelő alkalmazásával – közvetlenül vagy közvetve mindkettőjükben többségi befolyással rendelkezik azzal, hogy azokat a közeli hozzátartozókat, akik az adózóban és a más személyben többségi befolyással rendelkeznek, harmadik személynek kell tekinteni,
d) * a külföldi vállalkozó és belföldi telephelye, valamint a külföldi vállalkozó telephelyei, továbbá a külföldi vállalkozó belföldi telephelye és az a személy, amely a külföldi vállalkozóval az a)-c) alpontban meghatározott viszonyban áll,
e) * az adózó és külföldi telephelye, továbbá az adózó külföldi telephelye és az a személy, amely az adózóval az a)-c) alpontban meghatározott viszonyban áll,
f) * az adózó és más személy, ha köztük az ügyvezetés egyezőségére tekintettel az üzleti és pénzügyi politikára vonatkozó döntő befolyásgyakorlás valósul meg,
Kedves Péter.
Bt. – alanyi mentes (osztalék és tao mentes is)
Bt. beltag katás 2013.09.01-óta
Bt. kültag (2000-ben (akkor még) leszázalékolták) jelen esetben rokkantsági ellátást kap. Nem dolgozott a bt-ben.
Kültag idén betölti a rá eső nyugdíj korhatárt, szeretné eladni 50%os részét a Bt-ből.
Kültagnak kell e, jár e neki valami a Bt-ből, azon felül, hogy az eladásért járó pénzt megkapja?
Kedves Burik Boglárka,
Üzletrész eladás után ha jövedelme keletkezik az eladónak akkor SZJA fizetési kötelezettsége keletkezik amit az éves bevallásban kell bevallani és az adót megfizetni 05.20-ig.
Kedves Péter!
Katás Bt kültagja (aki A cégben főállású 36 órás munkaviszonnyal rendelkezik) megbízási jogviszonyt kap B cégtől. A megbízást a Bt kapja. (Kültag után innentől 25 E Ftot fizetnek.) Viszont A és B cég kapcsolt vállalkozás. Hogyan kell szàmolni ilyenkor az 50%-ot? A Bt bevételének kevesebb mint 50%-a érkezik B cégtől, A kültag 50%-ban tulajdonos a Bt-ben.
Kedves Katalin
A törvény szerint a munkaviszonytól való elhatárolás feltételinél az 50%-ba a kapcsolt vállalkozásokat egy partnernek kell számolni, függetlenül a tagi tulajdonrésztől.
Kedves Péter!
KATA-s ev. vagyok és a székhelyem a saját lakásom, amely (hivatalosan és magánszemélyként) ki lett adva, tehát „a tevékenység végzésének helye a kisadózó birtokában áll” (7 pont egyike) nem tud megvalósulni, mivel ott nem tudom végezni a tevékenységet.
Milyen megoldás fogadható el vajon? A jelenlegi lakhely nem jó székhekynek/telephelynek 🙁
Köszönettel:
Andrea
Kedves Andrea,
A 7 pontból 2-nek kell teljesülnie a munkaviszonytól való elhatárolás esetén. Tehát ha 1 kisesik a többit érdemes megvizsgálni
Kedves Péter!
Informatikai programozóként dolgozom KATA adózói formában, immáron 3. éve. Ezzel egyidejűleg szert is tettem egy partnerre, akinek nagyjából azóta is dolgozok, mivel elégedettek velem, ezért folyamatosan igényt tartanak a teljesítésemre. A 2018-as évemben az éves bevételem kicsivel több mint 50%-át ez a partner tette ki, de természetesen ezek mellett volt máshonnan is bevételem. Ez csak a 18-as évre vonatkozik, a többi évben 50% alatt volt. Egy vállalkozói keretszerződéssel rendelkezem az irányukba, ami semmi konkrétat nem ír elő, mindössze a titoktartásra és a szellemi jog védelmére van kihegyezve.
A saját munkaeszközeimmel ( számlával tudom igazolni ), a saját otthonomból, a saját időbeosztásom szerint látom el a feladatokat ( illetve láttam, mert időközben megszakadt a partneri kapcsolat ). Mindezek mellett nem kapok utasítást arra, hogy a feladatot milyen módon végezzem el. Illetve ehhez annyit hozzá kell tenni, hogy egy csapattal dolgozom együtt, ezért valamilyen szinten meg kell, hogy mondják a módját.
A kérdésem az lenne, hogy ez bármilyen formában is támadható-e mint bújtatott foglalkoztatás egy esetleges ellenőrzés során?
Köszönöm a válaszát!
Kedves Dávid Róbert,
Mindenképpen javasolnám írásos formában a partnerrel rögzíteni Ön által leírt munkavégzés körülményeit (szerződés a legjobb forma), mert egy ellenőrzés során ezzel bizonyítható a KATA törvényben a feltételek teljesülése. Ennek érvényes kell lennie azokra az évekre is, amikor éves szinten az 1 millió Ft-ot elérte a partnernél.
Kedves Péter!
Tehát ha jól értem, a szerződésben ki kell kötni mindazon pontokat, amelyek megdöntik azt, hogy az adott partnerrel nem állok alkalmazotti viszonyban.
Ezek hiányában feltételezhető, hogy alkalmazotti viszonyt állapít meg a hatóság? Attól függetlenül is, hogy tegyük fel, hogy 200km-re található tőlem a cég, továbbá minden eszközöm a saját nevemen található?
Köszönöm a választ!
Üdv,
Róbert
Kedves Róbert,
Egy mindkét fél által (kisadózó és megbízó) szerződéssel könnyebb egy ellenőrzés során a törvényi feltételek teljesülését megvédeni, természetesen ettől még ugyanúgy a NAV megítélheti, hogy a megbízási/vállalkozói jogviszony egy bújtatott munkaviszonyt színlel.
Kedves Péter!
Nagyon köszönöm a tartalmas válaszát! Végre egy szakember, aki nekem, laikusnak néhány mondatban össze tudtad foglalni, hogy pontosan mi is a teendő!