2021-től ha KATA-s vállalkozó kapcsolt vállalkozásnak ad számlát, a számla befogadót HATÁR NÉLKÜL 40%-os tételes adó terheli. Ezzel összefüggésben érdemes megvizsgálni a kisadózóknak az üzleti kapcsolataikat olyan szempontból, hogy van-e a számlabefogadóik között kapcsolt vállalkozás.
Kapcsolt vállalkozások közötti ügyleteket az adójog azért kezeli kiemelten, mert azt feltételezi a törvény, hogy az üzleti kapcsolataik tekintetében ezek a vállalkozások nem független félként, vagyis az egymás között megkötött szerződéseik tekintetében nem a piaci ár szerint járnak el.
A törvény alapvetően nem tiltja, hogy egy magánszemély egyszerre több vállalkozásnak a tulajdonosa vagy ügyvezetője legyen egyszerre, és ezek között ráadásul üzleti kapcsolat jöjjön létre, ugyanígy a családtagok és rokonok egymás vállalkozásaival is köthetnek szerződést. A törvény szerint ezekben az esetekben feltételezheti, hogy a megkötött ügyletek árának meghatározása esetén nem elsősorban a független piaci viszonyok befolyásolják, hanem más érdekek is például adóelkerülés vagy nem valós gazdasági adatok kimutatása.
Az egyéni és társas vállalkozások (Betéti Társaság vagy Korlátolt Felelősségű Társaság) az egymás viszonylatában az alábbi szempontok szerint lehetnek nem független, tehát kapcsolt vállalkozások:
- Ha egy és ugyanazon magánszemély vállalkozása egy másik saját vállalkozásában közvetlenül, vagy egy leányvállalata révén közvetlenül többségi befolyással bír
- Ugyanígy az adott vállalkozásokon belül a közeli hozzátartozók szavazati jogát vagy részesedését egybe kell számolni, tehát egy és ugyanazon személynek számítanak
- Ha egy személy több vállalkozásban is önálló ügyvezető (itt nem kell figyelembe venni a közeli hozzátartozókat)
A családi viszonyoknak azért van jelentősége, mert az adójog szerinti közeli hozzátartozót kapcsoltság viszonylatában nem lehet független félként kezelni, tehát a kapcsoltságot ugyanúgy megalapozhatja egy közeli hozzátartozó, mintha ugyanaz a személy lenne, mint a vizsgált adózó.
A többségi befolyás olyan kapcsolatként értelmezhető, amelynek révén természetes személy egy jogi személyben a szavazatok több mint felével vagy tulajdonosi szempontból meghatározó befolyással rendelkezik, tehát elsősorban egy vállalkozásban a tulajdonosi hányad a többségi befolyást meghatározó elem, ha azok arányosak a szavazatok vagy a más befolyásoló eszközökkel.
EGYÉNI VÁLLALKOZÁS SZEMSZÖGÉBŐL ELŐFORDULÓ ESETEK:
Esetpéldaként a kisadózó egyéni vállalkozásból induljunk ki, aki magának 100%-os tulajdonosa:
Tehát az EV az alábbi esetekben kapcsolt vállalkozása egy másik vállalkozásnak:
- az egyéni vállalkozó többségi tulajdonosa egy másik vállalkozásnak
- az egyéni vállalkozó közeli hozzátartozója többségi tulajdonosa egy másik vállalkozásnak
- az egyéni vállalkozó és közeli hozzátartozója együttesen többségi tulajdonosa egy vállalkozásnak
Frissítés: egy 2020. novemberi NAV állásfoglalás szerint ha egy egyéni vállalkozó egy másik vállalkozásban ügyvezető, akkor ügyvezetés tekintetében nem állhat fenn kapcsolt vállalkozási státusz, de más jogcímen igen.
BETÉTI TÁRSASÁG ESETÉBEN AZ ALÁBBIAKAT KELL MÉG KÜLÖNÖSEN VIZSGÁLNI:
Kiadózó KATA betéti társaság esetén mint értékesítő felet vizsgálni kell még külön a saját vállalkozás kapcsán:
- tulajdoni hányadok és szavazati jogok megoszlása
- ügyvezetők személyét is, illetve önállóan vagy együttesen látják-e el az ügyvezető feladataikat
TÖRVÉNY SZERINTI KAPCSOLT VÁLLALKOZÁS FOGALMA
A 2012. évi CXLVII. törvény kisadózó vállalkozások tételes adójáról szóló tv. a
„2§ 9. kapcsolt vállalkozás: a Tao. tv. 4. § 23. pontja szerinti meghatározásra hivatkozik 1996. évi LXXXI. törvény a társasági adóról és az osztalékadóról
„23. * kapcsolt vállalkozás:
- a) * az adózó és az a személy, amelyben az adózó – a Ptk. rendelkezéseinek megfelelő alkalmazásával – közvetlenül vagy közvetve többségi befolyással rendelkezik,
- b) az adózó és az a személy, amely az adózóban – a Ptk. rendelkezéseinek megfelelő alkalmazásával – közvetlenül vagy közvetve többségi befolyással rendelkezik,
- c) * az adózó és más személy, ha harmadik személy – a Ptk. rendelkezéseinek megfelelő alkalmazásával – közvetlenül vagy közvetve mindkettőjükben többségi befolyással rendelkezik azzal, hogy azokat a közeli hozzátartozókat, akik az adózóban és a más személyben többségi befolyással rendelkeznek, harmadik személynek kell tekinteni,
- d) * a külföldi vállalkozó és belföldi telephelye, valamint a külföldi vállalkozó telephelyei, továbbá a külföldi vállalkozó belföldi telephelye és az a személy, amely a külföldi vállalkozóval az a)-c) alpontban meghatározott viszonyban áll,
- e) * az adózó és külföldi telephelye, továbbá az adózó külföldi telephelye és az a személy, amely az adózóval az a)-c) alpontban meghatározott viszonyban áll,
- f) * az adózó és más személy, ha köztük az ügyvezetés egyezőségére tekintettel az üzleti és pénzügyi politikára vonatkozó döntő befolyásgyakorlás valósul meg,
FOGALOM MEGHATÁROZÁSOK:
Közeli hozzátartozó PTK: 8:1. § [Értelmező rendelkezések]
E törvény alkalmazásában közeli hozzátartozó: a házastárs, az egyeneságbeli rokon, az örökbefogadott, a mostoha- és a nevelt gyermek, az örökbefogadó-, a mostoha- és a nevelőszülő és a testvér;
Egyenesági rokon PTK 4:96. § [A rokoni kapcsolat]
Egyenesági a rokonság azok között, akik közül az egyik a másiktól származik.
Közeli hozzátartozók egyértelműen a szülők/nagyszülők, gyerekek/unokák, férj/feleség, testvérek
Tehát nem egyenes ági rokon pl. az após/anyós, testvér leszármazottai, sógor/sógornő, nagybácsi/nagynéni, unokatestvérek.
Összefoglalva:
A törvény konkrétan bírságolja a kapcsolt vállalkozások között a kisadózótól való számla befogadást, ennek adóvonzata komoly kockázatot jelenthet a kisadózókkal üzleti kapcsolatban álló vállalkozás számára is (közvetve a kisadózókat is kellemetlen helyzetbe hozhatja).
A KATA 2021 KISOKOS – Az új szabályok értelmezése és megoldási alternatívák E-KÖNYV tartalma IDE KATTINTVA tekinthető meg.
KEDVES KÉRDEZŐK,
A weboldal egy vállalkozás része, ami a megélhetésemet hivatott ellátni.
Tehát az ingyenes segítségnyújtást kérem ne vegyék kötelező érvényűnek.
Csak olyan kérdést tegyenek fel, amit a cikk vagy korábbi kérdések nem tartalmaznak.
Megköszönöm, ha azzal támogatják a munkámat, hogy igénylik a GYORS KÉRDÉS-VÁLASZ SZOLGÁLTATÁST vagy megveszik a KATA 2021 KISOKOS E-KÖNYVET.
Kérdésem:
Ha egy ügyvédi iroda számláz két olyan cég felé, akik egymással kapcsolt viszonyban vannak – de az ügyvédi irodával nem – akkor felmerül-e a 40 % KATA adózás?
Tisztelt Szolnoki Mónika,
A jelenlegi KATA 2021-es módosítások az értelmezésem szerint nem tartalmaz olyan előírást, hogy a kifizetők oldaláról az egymással való kapcsoltsàg miatt össze kellene számolni a kisadózó felé kifizetett bevételeket.
Kérdésem:
Ha két katás közeli hozzátartozó külön -külön szerződik és számláz ugyanannak a megrendelőnek, akkor 2021-ben összeadódik-e a bevételük 3 milliós adóhatár szempontjából?
Kedves Berczi Sándorné,
A KATA 2021 szigorítás nem tartalmaz olyan rendelkezést ami alapján a kapcsolt kisadózókat a kifizetőnek össze kelljen számolnia.
Kérdésem:
Autósiskola többségi tulajdonos fia katás ev. ezek szerint nem számlázhatja le büntető adó nélkül a leoktatott óráit az iskolának?/Saját eszközzel, saját időbeosztásban dolgozik/
Kedves Pataki Zsuzsa,
Igen egy egyéni vállalkozó ha többségi tulajdonosa egy KFT-nek akkor kapcsoltatnak minősülnek.
Kedves Péter!
A 2 cégben 2 fő nem rokon tulajdonos van, 50-50% tulajdonrésszel, egyiknek az egyik, másiknak a másik az önálló képviseletre jogosult ügyvezetője.
A két cég kapcsolt vállalkozásnak minősül-e?
Köszönöm a válaszát
Zoltán
Kedves Kubinyi Zoltán,
A leírtak alapján nem áll fenn kapcsoltság, ha csak nem a tulajdoni hányadokkal arányosak szavazati arányok, és így egyik személynek sincs a két cégben többségi befolyása.
Jól értelmezem-e? „A” Bt 100% tulajdonosa (KATA-s) és ugyan ő „B” Kft 67% tulajdonosa kapcsolt vállalkozás, de ugyan ő „C” Kft 50 % tulajdonosa nem kapcsolt vállalkozás?
Tisztelt Bíró Gizella,
A megadott információk alapján:
Igen ha A és B között kapcsoltság van, ha mindkét helyen a tulajdoni hányadok alapján többségi befolyással rendelkezik a kisadózó.
A és C között meg kell vizsgálni az 50% az bír-e többségi befolyással (ha csak a többi tulajdonossal együtt lehet döntő befolyást elérni akkor nem).
Mindenképpen figyelemmel kell lenni a közeli hozzátartozókra és az ügyvezetés személyére is!
Egy kisadózó egyéni vállalkozó számláz egy kft-nek, ebben a kft-ben az egyéni vállalkozó 50%-ban tulajdonos, és önálló képviseleti joggal rendelkező ügyvezető. Kapcsolt-e az egyéni vállalkozó és a Kft.?
Kedves Takács Éva,
Egyéni vállalkozó és egy társas vállalkozás között akkor lehet kapcsolt jogviszony, ha az egyéni vállalkozó mint tulajdonos többségi befolyással rendelkezik (szavazatok vagy tulajdonrész alapján) a társas vállalkozásban, vagy a többi tulajdonos közeli hozzátartozója, és velük együtt rendelkezik többségi befolyással.
Ügyvezetés révén nincs nem állhat fenn kapcsoltság az egyéni vállalkozás és a társas vállalkozás között.
Egy kisadózó egyéni vállalkozó számláz egy kft-nek melyben a házastársa 100% tulajdonos. Kapcsolt-e az egyéni vállalkozó és a Kft.?
Kedves Anita,
A leírt helyzetben a házastárs mint közeli hozzátartozó miatt áll fennt a kapcsoltság.
BT kültag 40 %-os tulajdonos, a beltag a feleség 50%-ban. Egy további kültagunk van, szintén családtag.
A partner egy Kft, ahol az elsőként említett (kültag, 40%) BT kültag tulajdoni hányaddal rendelkezik, ami a KFT esetében is 40%, és ügyvezető.
Fennáll e a kapcsolt státusz a két cég között?
Köszönöm a választ.
Kedves Soósné Bácsi Ágnes,
A KFt-ben a 40% tulajdonrész ha ez arányos a szavazati aránnyal akkor nem minősül többségi befolyással (ha a többi tulajdonos nem közeli hozzátartozó).
Ha a két vállalkozás ügyvezetője megegyezik, az okozhat kapcsoltságot.
Kedves Lestyán Péter! Kisadózó vállalkozó számláz angol cégnek, melynek alapítója, és 24%-os tulajdonos. Kapcsoltnak számít-e a viszonyuk?
Kedves Szabó István,
Csak akkor áll fenn kapcsoltság, ha a magánszemély a külföldi cégben többségi befolyással rendelkezik, vagy a közeli hozzátartozóival együtt rendelkezik többségi befolyással. Ha 24%-os a tulajdona, és ez arányában is kisebbségi döntéssel ruházza fel, és más közeli hozzátartozó nincs a cégben tulajdonos akkor biztos nem kapcsolt.
Kedves Lestyán Péter!
KATÁ-s egyéni vállalkozó vagyok, mellette egy KIVÁ-s szövetkezet 3 tagú igazgatóságának tagja, és az igazgatóságnak az elnöke. Tulajdonos nem vagyok a szövetkezetben, a képviselet módja önálló. Kapcsolt-e ez esetben az egyéni vállalkozó és a szövetkezet?
Kedves Horváth István,
Egyéni vállalkozó és társas vállalkozás között ügyvezetőség okán nem állhat fent kapcsoltság.
Tisztelt Lestyán Péter! KATA-s ev. a férje SZJA szerint adózó egyéni vállalkozásának számláz, mikortól kell a 40 % különadót megfizetni? Kapcsolt vállalkozás fogalma értelmezhető-e két egyéni vállalkozó között?
Kedves Illésné Évi,
Véleményem szerint nem értelmezhető két EV között a kapcsoltság (de sajnos úgy gondolom a KATA tv. kapcsolatban a törvényhozók itt is annak tekintetnék).
Még a múlt héten érkezett NAV állásfoglalás a témában:
„Tisztelt Ügyfelünk!
Hivatalunkhoz érkezett megkeresésére az alábbi tájékoztatást adjuk.
A kisadózó vállalkozások tételes adójáról és a kisvállalati adóról szóló 2012. évi CXLVII. törvény (a továbbiakban: Katv.) 2. § 9. pontja alapján kapcsolt vállalkozásnak a társasági adóról és az osztalékadóról szóló 1996. évi LXXXI. törvény (a továbbiakban: Tao. tv.) 4. § 23. pontja szerinti vállalkozás tekintendő.
A Tao. tv. említett jogszabályhelye alapján a kapcsolt vállalkozás mindig olyan adózó, amely a társasági adó alanya, mégpedig amelyet e törvény a 2. § (2)-(4), valamint (6) bekezdésében megnevezett belföldi és külföldi személyként, a 2. § (5) bekezdésében meghatározottak kivételével (Tao. tv. 4. § 2. és 23. pont).
Tekintettel arra, hogy az egyéni vállalkozó nem társasági adóalany, ezért két egyéni vállalkozó nem minősül kapcsolt vállalkozásnak, így e viszony bejelentése, valamint a Katv. – 2021. január 1-jén hatályba lépő – 8. § (6a) és (6b) bekezdésében rögzített a kapcsolt vállalkozási viszonyban állókra vonatkozó kötelezettség nem értelmezhető.
Tájékoztatjuk, hogy a válaszlevélben részletezettek szakmai véleménynek minősülnek, kötelező jogi erővel nem bírnak.
Tisztelettel:
Nemzeti Adó- és Vámhivatal
Központi Irányítás
Ügyfélkapcsolati és Tájékoztatási Főosztály”
Tisztelt Péter!
Arra szeretnék választ kapni, hogy ha adott 2 KFT, az egyikben az anya a tulajdonos és ügyvezető (100%), míg a másikban a lánya ugyancsak (100%). A leírtak alapján kapcsolt vállalkozsnak minősül. Ez stimm. Viszont sújta-e a 40%os adó amennyiben valamilyen terméket és nem pedig szolgáltatást vásárol?
Lehet, hogy az én figyelmemet kerülte el vagy csak szimplán irreálisnak tartom, hogy ebben az esetben is lenne adóteher.
Egyébként a kérdés önmagában is meg szeretném kérdezni, hogy a fent említett KFT-k esetében is releváns a 40% adó vagy csak a KATA hatálya alá eső vállalkozásoknál?
Válaszát előre is köszönöm!
Kedves Gábor,
A 40%-os adóteher csak akkor keletkezhet a nem KATA-s megbízónál, ha kiadózónak juttat bevételt.
Kedves Lestyán Péter!
KATA-s vállalkozó vagyok (IT).
Számlázok egy cégnek, ahol a tulajdoni rész 50%-a apám tulajdona (közvetlen családtag).
Ebben az esetben 2021-től számlázhatok tovább, vagy jön az 50%-os +adó?
Köszönettel,
Eszli Balázs
Kedves Eszli Balázs,
Ha a cégben közeli hozzátartozók többségi befolyással rendelkeznek, a kapcsoltság áll fent, és minden bevételre kell a megbízónak 40% adót kell fizetni. Ha nem kapcsolt, akkor csak 3 millió Ft után.
Egy kisadózó egyéni vállalkozó számláz egy kft-nek ügyvezetést ebben a kft-ben az egyéni vállalkozó tulajdonos ő is meg a lánya és menye is tulajdonos, önálló képviseleti joggal rendelkező ügyvezetői teendőket lát el KATA-ként.. Kapcsolt-e az egyéni vállalkozó és a Kft.?
Tisztelt Fódi Anita,
Egyéni vállalkozás és más vállalkozás között az ügyvezetőség azonosság alapján kapcsolt vállalkozás nem értelmezhető.
Vizsgálni kell, hogy a KFT-ben Önnek és a közeli hozzátartozóinak van-e többségi befolyása a KFT-ben a tulajdonrészek/szavazati jogok arányában.
Tisztelt Lestyán Péter!
KATA-s vállalkozó vagyok és kérdezném, hogy ha számlázok egy cégnek (kft), amiben apámnak van 50%-os részesedése (a másik fele nem családtag), akkor 2021-től a 40%-os adót meg kell-e fizetni?
Köszönettel,
Eszli Balázs
Kedves Eszli Balázs,
Ha az Édesapja nem rendelkezik többségi befolyással a cégben, akkor az Ön egyéni vállalkozásával nem kapcsolt a KFT. Viszont a 40%-os adót a megbízónak évi 3 millió Ft Önnek juttatott bevétel után kell megfizetnie.
Kedves Lestyán Péter! A KATA-s járművezető oktató egyéni vállalkozó számlát állít ki az autósiskola Bt. felé, amelyben a testvérének és az édesapja élettársának is 50-50 % tulajdonrésze van. Ebben az esetben fennáll a kapcsoltság?
Tisztelt Baji Erika,
A TAO. Tv szerinti csak a testvér közeli hozzátartozó, a szülő élettársa nem. Tehát ha a testvér nem rendelkezik többségi befolyással a Bt-ben akkor nem kapcsolt a a BT az egyéni vállalkozással (és az élettárs nem közeli hozzátartozó…)
Kedves Péter,
Fenn áll-e a kapcsolatság a KATA-s egyéni vállalkozó és egy olyan BT között, ahol az egyéni vállalkozó felesége a beltag, ügyvezető és az egyéni vállalkozó az édesanyjával együtt kültagok?
Kedves Zoltán,
Azt kell vizsgálni, hogy az egyéni vállalkozó és annak a közeli hozzátartozói együttesen többségi befolyással rendelkeznek-e a BT-ben. Ha igen, akkor kapcsoltak.
Kedves Péter,
Fenn áll-e a kapcsoltság egyéni vállalkozó és egy olyan KFT. között, ahol az EV 50%-os tulajdonos, az EV testvére az ügyvezető (tulajdon nélkül) és a testvér élettársa a másik 50%-os tulajdonos?
Kedves Zoltán,
Azt kell vizsgálni, hogy az egyéni vállalkozó és annak a közeli hozzátartozói együttesen többségi befolyással rendelkeznek-e a KFT-ben. Ha igen, akkor kapcsoltak.
Ügyvezetőség alapján EV és KFT nem lehet kapcsolt.
Kedves Péter!
Adott egy Katás EV, aki beszámláz egy KFT-nek, ahol testvére nem többségi tulajdonos, de ugyanakkor ez a testvér ügyvezetője is KFT-nek. Fennáll-e a kapcsolt vállalkozási státusz?
Nagyon köszönöm a válaszát!
Kedves Andrea,
Egyéni vállalkozó és KFT között nem értelmezhető az ügyvezetés miatti kapcsoltság, tehát csak akkor lenne kapcsolt a KFT, ha az EV és közelei hozzátartozói többségi befolyással rendelkeznének a KFT-ben.
Kedves Péter!
KATÁ-s Bt. (50-50% tulajdonban anya és gyermeke, ügyvezető és beltag a gyermek) és egyszemélyes Kft. (tulajdonos és ügyvezető a gyermek veje) kapcsolt vállalkozásnak minősülnek-e ?
Kedves Ágnes,
A „vej” a az a vő, a leánygyermek férje. Közeli hozzátartozónak az egyeneságbeli rokon, házastárs főleg. Tehát a leánygyermek és a férje vállalkozása egymással kapcsoltak, ha mindekét vállalkozásban többségi befolyással rendelkeznek. Ügyvezetés okán csak azonos önálló ügyvezetők miatt lehet kapcsolt a vállalkozás.
Tisztelt Lestyán Péter!
Ha X Kft.-nek 100%-os tulajdonosa az Y Kft., mely Y Kft-nek az ügyvezetője, (de nem tulajdonosa) az a KATA-s egyéni vállalkozó, aki az X Kft-nek számláz.
Ebben az esetben a kapcsoltság fennáll-e?
Köszönettel,
Zsikla Balázs
Kedves Zsikla Balázs,
Egyéni vállalkozás és társas vállalkozás között ügyvezetőség okán nem értelmezhető a kapcsoltság, csak többségi befolyás okán. Ha az egyéni vállalkozás egy másik vállalkozásban többségi befolyással rendelkezik (vagy a közeli hozzátartozói), akkor lehet kapcsoltság. Két KFT között mivel ez egy kisadózó téma nem vizsgálnám ha nem baj.
Tisztelt Lestyán Péter!
20%-ban tulajdonosa vagyok egy Kft-nek, melyben ügyvezető is vagyok. Egyik a két ügyvezető közül. Nem bírok többségi befolyással.
Mindkét gyermekem Katás ev. és mindkettő dolgozik és számláz a kft-nek.
Kapcsoltnak minősülünk-e?
Kedves Andrea,
Egyéni vállalkozás és társas vállalkozás között ügyvezetőség okán nem értelmezhető a kapcsoltság, csak többségi befolyás okán. Ha az egyéni vállalkozás egy másik vállalkozásban többségi befolyással rendelkezik (vagy a közeli hozzátartozói), akkor lehet kapcsoltság.
Kedves Lestyán Péter!
Fiam KATÁS egyéni vállalkozó, férjem nyugdíjas KATÁS egyéni vállalkozó, valamint van egy KFT is, amelyben férjem 100-%-os tulajdonos. Kérdésem, a fiam KATÁS egyéni vállalkozóként beszámlázhat-e a KFT-be?
Köszönettel,
Szabóné Kata
Kedves Szabóné,
Ha az egyéni vállalkozónak a közeli hozzátartozója egy KFT-ben többségi tulajdonos, akkor a két vállalkozás között kapcsoltság áll fennt.
Ha KATÁS-ként számlázok 3 millió forint alatt, adott Kft.-nek akkor, adott Kft.-nek. Szerződéskötésünktől fogva melyben felhívom a figyelmét, hogy kisadózó vagyok, plusz adminisztrációt jelent a velem való üzleti kapcsolat? Mindenképpen van adatszolgáltatási kötelezettsége havonta, vagy csak 3 milliót meghaladóan lesz?
Kedves Anikó,
A törvényi értelmezésem szerint a belföldi kifizetőnek (KFT) csak akkor keletkezik először bevallási kötelezettsége, ha a kisadózónak juttatott bevétel az adott évben meghaladja a 3 millió Forintot (ha nem kapcsoltak).
Tisztelt Lestyán Péter!
Párom (feleségem) EV-ként nyújtana nekem, mint magánszemélynek szolgáltatást. Természetes személyek esetén is fennál a kapcsoltsági viszony (ezáltal 40%-os adót kellene rá fizetni) vagy ez csak nem természetes személyek esetén értelmezhető? Amennyiben fennáll, annak befizetéséért ki felelős? Magnszemélyként én ezt nem tudom megtenni.
Segítségét előre is köszönöm!
Kedves Dávid,
A törvényváltozàs az adókötelezettség tekintetében kifizetőt nevez meg, tehát a magánszemélytől a kisadózó részére juttatott bevételt nem terheli adókötelezettség.
Tisztelt Lestyán Péter!
Köszönöm. Ennek alapján jól értem akkor, hogy az egyéni vállalkozó párom (feleségem) és köztem, mint magánszemély közt létrejött megbízási jogviszony nem számít kapcsoltsági viszonynak és nem terheli a 40%-os adó?
Segítségét előre is köszönöm!
Tisztelt Lestyán Péter!
Köszönöm. Ennek alapján jól értem akkor, hogy az egyéni vállalkozó párom (feleségem) és köztem, mint magánszemély közt létrejött megbízási jogviszony nem számít kapcsoltsági viszonynak és nem terheli a 40%-os adó?
Segítségét előre is köszönöm!
Kedves Péter!
Egy Kft-m van, autósiskolát igazgatok és oktatóként is dolgozom is benne. 11 oktatóm van, akik idéntől céget alapítanak, mert a 3 milliós határ nekik és nekem sem jó. A fiam, aki ugyanolyan szakoktató mint én, képesítéssel , oklevéllel dolgozik nálam, de a KATA határt nem éri el, ezután ha ad nekem számlát, az kapcsolt vállalkozás lesz-e? Ő KATA-s akar egyenlőre maradni. A 3 millió feletti adót befizetjük ha átlépi. Ezt mi egymás között megoldjuk. Azért érdekes ez, mert azt olvasom, hogy már 3 millióig is adóköteles lesz, ha kapcsoltnak minősítik? Köszönöm válaszát! Üdv.: Bozzai Lajos
Kedves Bozzai Lajos,
A leírtak alapján az EV fia és az Ön cége szerinti kapcsoltságot kell vizsgálni, ha Ön többségi befolyással rendelkezik a KFT-ben (tulajdonrész vagy szavazatok alapján), akkor kapcsolt vállalkozásnak tekinthetőek.
Tisztelt Lestyán Péter!
KATA-s egyéni vállalkozó vagyok, más vállalkozásban nincsen semmilyen tulajdonrészem.
Édesapám tagja egy Bt-nek, ahol a következőként alakulnak a tulajdonviszonyok:
édesapám: 45,5% – XY társ: 45,5% — a Bt kültagja édesanyám: 9% tulajdoni hányaddal.
Ebben az esetben fenn áll a kapcsoltság a saját egyéni vállalkozásom és a fenti Bt. között?
Köszönöm a válaszát!
Kedves Marcell,
Mivel az Édesapja és Édesanyja az Ön közeli hozzátartozói, ezért mivel Ők többségi befolyással rendelkeznek a tulajdonrészek alapján (több mint 50%, de vizsgálni kell a szavazati arányokat is ha ez eltér), ezért kapcsoltság állhat fent Ön és BT között.
Kedves Péter!
KATA-s egyéni vállalkozóként számlázhatok-e a céget (cégeket) terhelő 40%-os adó nélkül egyenként évi 3 millió forint alatt két olyan cégnek, aminek ugyanaz a tulajdonosa? Én magam nem állok kapcsolt viszonyban egyik céggel sem.
Köszönettel,
Kedves Anita,
A 2021 évi KATA módosításokban nincs erre való hivatkozás.
Tisztelt Lestyán Péter!
Kata-s egyéni vállalkozó (feleség) számlázhat 40 % különadó megfizetése nélkül a férj normál egyéni vállalkozó részére?
Itt értelmezhető a kapcsolt vállalkozás?
Köszönöm
Kedves Andrea,
Értelmezésem szerint két egyéni vállalkozó között nem jöhet lére Tao. törvény szerinti kapcsoltság.
Kedves Péter!
Ha egyéni vállalkozóként terméket értékesítek a feleségem KATA-s egyéni vállalkozásának amit ő tovább értékesít, ebben az esetben kapcsolt vállalkozásnak minősülünk?
Válaszát köszönöm!
Kedves Krisz,
Értelmezésem szerint két egyéni vállalkozó között nem jöhet lére Tao. törvény szerinti kapcsoltság.
Kedves Péter,
Ha az édes testvérem egy külföldi cégben többségi tulajdonos, és ügyvezető is, akkor testvérként kapcsolt vállalkozásnak minősül a KATÁ-s vállalkozásom?
Köszönöm
Kedves Suzy,
Külföldi cégre is vonatkoznak a kapcsoltsági szabályok, EV és Cég között többségi befolyásnál a közeli hozzátartozókat is egy személynek kell venni.
Üdvözlöm!
Érdeklődnék, hogy mellékállasú katás számlázhat a munkahelyére ahova 8órába be van jelentve?
Kedves Tury Péter,
Nincs tiltás erre vonatkozóan törvényekben, viszont a bujtatott munkaviszonytól való elhatárolás és a rendeltetésszerű joggyakorlás elvének érvényesülése miatt a munkaviszonyban és a vállalkozóként ellátott feladatoknak semmiképpen sem lehetnek ugyan azok. Illetve a vállalkozó tevékenységnek a KATA tv. szerinti feltételekből legalább 2-nek meg kell felelnie.
Kedves Péter!
Két katás bt esetében, ha az egyikben az apa 90%-os többségi tulajdonos és ügyvezető /kültag harmadik személy/, a másikban a fia 50%-ban tulajdonos és ügyvezető /kültag negyedik személy/. A fiú bt-je számlázhat-e az apa bt-jének büntetőadó nélkül?
Előre is köszönöm a segítségét!
Kedves Lajos,
Azt kell vizsgálni, hogy a fiú 50%-os tulajdonrésze bármi módon is többségi befolyást jelent-e. Ügyvezetőség esetén csak a személyi egyezés okozhat kapcsoltságot.
Kedves Péter!
Egy katás egyéni vállalkozó két nonprofit szervezet elnöke.
Számlázhat egyéni vállalkozóként az egyesületeknek?
Köszönöm a válaszát
Kedves Nóra,
A NAV értelmezése alapján egyéni vállalkozás nem lehet kapcsolt egy olyan másik vállalkozással, ahol ő ügyvezetést lát el (de pl. tulajdonrész miatti többségi befolyás miatt már igen)
Tisztelt Lestyán Péter !
Egy Bt-ben kültagként 37,5 % tulajdonrésszel rendelkezem, katás egyéni vállalkozóként beszámlázhatom -e a Bt-ben végzett adminisztrációs díjamat ? Valamint a férjem is katás egyéni vállalkozóként számlázhat -e be a Bt-nek szolgáltatási díjat ? Kapcsolt vállalkozásnak minősül , vagy mivel nem rendelkezem többségi tulajdonrésszel (37,5%) ezért nem vagyunk kapcsolt vállalkozás ? Válaszát előre is köszönöm.
Kedves Feketéné Mária
Ahogy már többször leírtam, EV és BT között csak többségi befolyás (tulajdonrész) által lehet kapcsoltság, ügyvezetés alapján nem. A közeli hozzátartozók tulajdon részét is kell vizsgálni a vállalkozásban.
Kedves Péter !
Nyugdíjas, KATA-s, EV számláz Kft-nek, ahol 33%-ban tulajdonos és ügyvezető.
Ön szerint kapcsoltnak minősül a két vállalkozás ?
Kedves Rudolf,
Ahogy már többször leírtam, EV és KFT között csak többségi befolyás (tulajdonrész) által lehet kapcsoltság, ügyvezetés alapján nem. A közeli hozzátartozók tulajdon részét is kell vizsgálni a vállalkozásban.
Kedves Péter!
A szituáció az alábbi lenne:
Adott „A” KATA-s ev., aki jelenleg „B” Kft-nek számláz.
A KATA-s törvénymódosítás miatt „A” magánszemély alapít egy „C” Kft-t is.
A „C” Kft a jövőben a számláit egy „D” Kft-nek fogja kiállítani.
A „D” Kft. egyszemélyes Kft, tulajdonosa kisebbségi tulajdonos a „B” Kft-ben.
Lehetséges, hogy a jövőben az „A” ev. továbbra is állítson ki számlát a „B” Kft-nek évi 3 millió Ft alatt, amelett, hogy a „C” Kft-je számláz a „D” Kft-nek kvázi egy időben?
Köszönöm a választ előre is.
Kedves Balázs,
A jelenlegi törvényi szövegezés szerint a KATA tv. 40%-os adó viszonylatában a kapcsoltságot csak a bevételt juttató (kifizető/megbízó) és a kisadózó viszonylatában kell vizsgálni. Természetesen a rendeltetésszerű joggyakorlás elvét minden ügyletre alkalmazni kell. (Tehát egy ügyletnek a tárgya nem színtisztán adóelkerülés!)
Kedves Péter!
Adott 2 Kft. Egyik (A) 3 taggal köztük az egyik 40%-os tulajdonos és ügyvezető testvéri viszonyban (a másik két tag idegen) van a Másik (B) Kft 50%-os tulajdonossal aki ügyvezető is. A B Kft másik tagja pedig az A KFT 40%-os ügyvezető veje.
Fenn áll-e a kapcsoltság? Szeintem tulajdoni hányad miatt nem, de az ügyvezetés miatt igen!
Köszönöm válaszát!
Kedves Deák Jánosné,
Ügyvezetésnél csak a teljes személyi egyezőség okán lehet kapcsolt két vállalkozás, családtagokat csak a többségi befolyás alapján kell figyelembe venni.
Kedves Péter,
Ha a kisadózó olyan kifizetőktől szerez bevételt, akik egymással kapcsolt vállalkozási viszonyban állnak, akkor ezen kifizetőktől származó bevételeket (ugyan arra a tevékenységre)nem kell összeszámítani? Azaz mindkét vállalkozás felé számlázhat a kisadózó 3-3m Ft összeghatárig a 40%-os adó megfizetése nélkül?
Előre így köszönöm válaszát!
Kedves Alexandra,
A 2021 évi KATA szigorítás tekintetében kapcsoltságot egyedül a kisadózó és a bevételt juttató (megbízó) között kell vizsgálni. Nem kell a kapcsolt megbízókat a 40% adónal összeszámolni.
Tisztelt Lestyán Péter!
Egyéni vállalkozóként antikváriumom van. A könyveim online értékesítésére szerződésben állok egy zrt-vel (sok más antikváriummal egyetemben). A könyveim eladása utáni összeget számlázom a cégnek, amely levonja belőle a jutalékát. Kérdésem, hogy nekem, mint katás vállalkozónak nekem kifizetett összeg is olyannak számít e, hogy a 3 millió fölötti után 40 %-ot kell a cégnek befizetnie? Köszönöm válaszát
Tisztelt Tordai Gábor,
Sajnos a Zrt-től szerzett bevételre (tehát ami a jutalék levonása előtt keletkezik) vonatkozik a 3 millió Ft-os szabály, mivel a Zrt. kifizető, és Önnek mint kisadózónak juttat bevételt.
Kedves Lestyán Péter!
Kata-s egyéni vállalkozóként számlázhatok-e az alábbi KFT-nek, fenn áll-e a kapcsoltság?
KFT tagok: Édesanyám 50% és Férje 50% (nincs rokoni szál közöttünk, ő az ügyvezető, vezető tisztségviselő, önálló képviselő).
Válaszát előre is köszönöm! Fazekasné Ágnes
Kedves Fazekasné Ágnes,
Ahogy korábban is írtam, egyéni vállalkozó és gazdasági társaság között kapcsoltsàg csak akkor jöhet létre, ha az egyéni vállalkozó vagy közeli hozzátartozója többségi befolyással rendelkezik a vállalkozásban.
Kedves Péter!
(Nem bejegyzett) élettárs KATA EV számlázhat e be büntetés nélkül a párja cégébe? A törvény szövege szerint igen, mert nem közeli hozzátartozó, kérdés a NAV tesz ez ellen valamit is?
Köszönöm.
Kedves Róbert,
A PTK alapján nem minősül az élettárs közeli hozzátartozónak, így a Társasági adó törvény amire a KATA törvény hivatkozik alapján nem lehet kapcsolt.
Kedves Lestyán Péter!
Katás Bt.-nek két tulajdonosa van, egyik A’személy 80%ban tulajdonosa, B’személy 20%ban tulajdonosa a cégnek. A személyek testvérek. B személy 100%ban Nonprofit kivás cég tulajdonosa és ügyvezetője is egyben. Számlázhat a BT a Kftnek? Vagy csak kapcsolt vállalkozásként?
Kedves Brávácz Alexandra,
Két társaság esetén az alábbiak alapján jöhet létre kapcsoltság:
– Ügyvezetőség személyi egyezősége
– A két vállalkozásban egy személy vagy közeli hozzátartozói többségi befolyással rendelkeznek.
A leírtak alapján a második feltétel áll fent.
Tisztelt Uram!
Adott egy KATA-s és egy KIVA-s Bt.
A KATA-s Bt egyik tulajdonosa édeaspaja a KIVA-s Bt. egyik tuljadosonának (mindkettőjüknek 50% tulajdonrésze van kinek-kinek saját Bt.-jében).
Kapcsolt vállalkozásnal minősű-e amikor a KATA-s Bt. számláz a KIVA-s Bt.-nek?
Tisztelt Nagy Gábor,
A leírtak alapján két gazdasági társaságnál csak a tulajdonrészeket nézve ha a közeli hozzátartozók csak 50%-50%-ok birtokolnak a két vállalkozásban, és nincs emiatt többségi befolyásuk, akkor nem kapcsoltak. (ügyvezetést is vizsgálni kell!)
Tisztelt Lestyán Péter !
Szeretném megkérdezni, hogy a feleségem Katás egyéni vállalkozóként számlázhat nekem az elvégzett adminisztrációs munkájáért . Én normál egyéni vállalkozó vagyok .
És ha nem akkor , hogyan tudom az Ő munkáját elszámolni .
Köszönettel : Zoltán
Kedves Zoltán,
A jelenlegi kapcsolt vállalkozás szakmai oldalon történő értelmezése szerint két egyéni vállalkozás között nem értelmezhető a Társasági adótörvény által meghatározott kapcsolt jogviszony, amelyre a KATA tv. is hivatkozik. Hatóság oldaláról nem tudok nyilatkozni, egy tavalyi állásfoglalás alapján ők is ezen az állásponton vannak, de ez nem bír jogszabályi erővel.
De ugyanúgy a 3 millió Ft feletti számlázás 40%-os adóval jár a kifizető oldaláról.
ÜdvözlömPéter!Ha én Katás kiadózó vagyok és a testvérem férje csokos felújítás végeztet az a munkálatot én mint Katás vállalkozó elvégezhetem?Vissza igényelhetik utána a pénzt?Terheli ezt a 40%nyereség adó?
Kedves Kitti,
Két egyéni vállalkozó a törvény szerint (és a kommentekben van is NAV állásfoglalás) nem lehetnek kapcsolt vállalkozások, tehát rájuk nem vonatkozik a 40%-os különadó.
Kedves Péter!
Katás egyéni vállalkozóként szeretnék számlázni egy kft-nek, amelynek két fiam a tulajdonosa és ügyvezetője is 50-50%-ban.
Kapcsolt vállalkozásnak minősül-e és terheli-e a 40%-os adó 3 millió forint alatt?
Köszönettel. Judit
Tisztelt Egri Judit,
Igen mivel a KFT tulajdonosai az Ön közeli hozzátartozói, ezért fennáll az egyéni vállalkozás és a KFT között a kapcsoltság, tehát minden bevétel ami a KFT-tól kap a KATA-s 40% adó terheli.
Kedves Lestyán Péter!
Katás egyéni vállalkozóként számlázok egy Kft-nek, amiben Apám a tulajdonos. Mivel „kapcsolt”, megfizeti a plussz 40 % adót és emiatt annyival kevesebbet is kapok. Akkor, ha jól értem, normál E.V-ként nem kellene befizetnie utánam a 40 %-ot? Mert ha így van, akkor kb. egyforma lenne a bevételem áfásként és még vissza is igényelhetném, ha munkavégzés általi költségem adódik.
Előre is köszönöm a válaszát!
Kedves Jakab Zoltán
A KATA-s vállalkozásnak Kapcsolt vállalkozástól szerzett bevétel után a kifizetőnek teljesítendő 40%-os adókötelezettsége csak a KATA adózás miatt kötelező.
Kedves Lestyán Péter!
Feleségem is és én is KATÁs egyéni vállalkozók vagyunk. Közösen egy távoktatási weboldalt üzemeltetünk. Az oktató anyagokat közösen készítjük. A feleségem szokta a távoktatást megvásárlóknak kiállítani a számlát. Mivel a bevétele közelíteni kezdte a 12mFt-ot, lehetséges-e, hogy én adjam a továbbiakban a számlákat a távoktatásban részt vevőknek? Mindkettőnknek erre alkalmas a vállalkozási tevékenységi köre van. (Egyik befizető sem éri el az évi 3 mFt befizetést.)
Válaszát előre is nagyon szépen köszönöm!
Üdvözlettel: Zsolt
Kedves Hama Zsolt,
Alapvetően arról a szolgáltatásról lehet számlát kiállítani, amit ténylegesen is a vállalkozás végez (akár alvállalkozó/alkalmazott/megbízott közreműködésével, vagy esetleg változatlan formában vásárol másik vállalkozótól.
Másrészt oda kell figyelni az adótörvényeket egységesen szabályozó Adózás rendje törvény „rendeltetésszerű joggyakorlás” alapelvére, amely röviden szándékos adóelkerülésnek határozza meg az olyan ügyleteket, amelyek kizárólag azért jönnek létre (akár fiktíven is), hogy azzal adóelőny szerezzen egy vagy több vállalkozás.
Tisztelt Lestyán Péter,
Fennáll e a kapcsoltság a következő esetben? : Férjnek és feleségnek összesen 3 cége van, 1 Kft és 2 db Katás Bt.
Egy Kft ben ügyvezető a feleség,100% os tulajdonos a férj.
Az egyik Katás Bt ben a képviseltre jogosult a férj, a beltag a férj, kültag a feleség.
A másik Katás Bt-ben a képviseletre jogosult a feleség, a beltag a feleség, a kültag a férj.
A 2 Katás Bt időközönként számláz a Kft nek.
A véleményem szerint a Kft kapcsolt a Bt-kel.
Kérném a megerősítését.
Köszönöm !
Kedves Donnert Eszter,
Véleményem szerint mivel a két BT-ben a tulajdonosok férj és feleség, tehát közeli hozzátartozók, őket egy személynek kell számolni, valamint a KFT-ben a férj az egyetlen tulajdonos, tehát fennáll a kapcsoltság, kizárólag a tulajdonrészeket vizsgálva, tehát feltételezve a többségi befolyást.
Kedves Péter! A kérdésem a következő lenne, van egy Katás Bt-m, melyben én vagyok a beltag és a bátyám a kültag és 50-50%-os részesedésünk van, az ügyvezető én vagyok önállóan. A férjemnek van egy Kft-je, melyben ő és egy barátja 50-50%-os tulajdonosok és mindketten önálló képviseletre jogosultak. Kapcsolt vállalkozásnak minősülünk-e, abban az esetben, ha én a Katás Bt-ből számlát adok a férjem Kft-jének.
Köszönöm válaszát!
Kedves Katalin,
A saját szakmai véleményem a Tao tv. értelmezésemben a megadott információk alapján, hogy mivel a KFT-ben a Férjének tulajdonrész/szavazatok alapján nincs többségi befolyása, ezért ez alapján nem állhat fent a kapcsoltság a BT-ben.
Ügyvezetők tekintetében pedig csak az eredmény kapcsoltságot, ha egy és ugyan azon személyek önálló képviseletre jogosultak mindkét cégben.
Kedves Péter!
Van egy kft, ami a férj és a feleség 50%-50% tulajdonában áll. A férj az ügyvezető. A férj apja katás egyéni vállalkozó és be szeretne számlázni a cégbe. Az lenne a kérdésem, hogy kapcsoltnak minősül-e az apa és vonatkozik-e rá az első fillértől a 40%-os plusz KATA vagy ebben a felállásban nem kapcsolt és nyugodtan beszámlázhat 3 millió Ft-ig? Előre is köszönöm szépen a választ.
Kedves Lévay Edina,
Véleményem szerint a Társasági adótörvény értelmezése alapján vizsgálni kell, hogy a KFT-n belül több tulajdonos milyen relációban áll egymással, a házastársakat egybe kell számolni, így ketten többségi befolyással rendelkeznek. Az Apa egyéni vállalkozása így kapcsoltnak minősíthető a KFT-vel.
Kedves Péter,
Érdeklődnék mi a helyzet abban az esetben ha különböző külföldi cégeknek számlázok összesen 3M Ft-ot meghaladóan. Ezek különálló cégek, az adott országban érvényes adószámmal, azonban a tulajdonosa ugyanaz a személy, akivel nem állok semmilyen kapcsolatban.
Kedves Kiss Gábor,
A KATA tv. nem tartalmaz olyan rendelkezés, hogy a kisadózónak bevételt juttató kifizetőket „egynek” kellene számolni, ha azok kapcsolt vállalkozások, tehát kifizetőnként kell a 3 M Ft bevételi határt számolni. Természetesen a rendeltetésszerű joggyakorlás elvét minden adózónak be kell tartania, mert legrosszabb esetben a NAV a különböző ügyleteket egynek minősítheti (és eszerint kell az adót utólag befizetni bírsággal együtt), ha célzott adóelkerülést fedez fel egy vizsgálat során.
Tisztelt Lestyán Péter,
érdeklődöm, hogy egy Katás egyéni vállalkozó számlázhat-e egy olyan cégnek, amelynek 20%-ban tulajdonosa, és negyed magával ügyvezetője? A cég tulajdonosai nem közvetlen hozzátartozói a Katás vállalkozónak. Lehet-e ebben az esetben számlázni 3 Mft-ig a 40%-os büntetőadó veszélye nélkül, abban az esetben ha az egyéb feltételek megfelel (bevételeinek több mint 50%-a máshonnan származik, saját ingatlanában végzi a munkát stb.)
Kedves Salamin Miklós,
A leírt információk alapján nem kapcsolt, ha a 20% tulajdonrész nem jár többségi befolyással, és a többi tag nem közeli hozzátartozó.
Egyéni vállalkozás ügyvezetés révén nem minősíthető kapcsolt vállalkozásnak a képviselt vállalkozással.
Tisztelt Lestyán Péter!
Ha a vállalkozó heti 36 órás munkaviszony mellett KATA-s vállalkozóként több helyre dolgozik és számláz, a partnerek nem kapcsolt vállalkozások, akkor az éves 3.000.000,-Ft-os keret, illetve a 40%-os adó külön-külön cégenként értendő-e?
Kedves Kádár Lászlóné,
Igen a KATA esetében az éves 3 millió Ft-os határt (a nem kapcsolt partnert terhelő 40% különadó miatt) partnerenként kell érteni a naptári évben. Nincs a törvényben hivatkozás bármilyen összeszámolásra.
Tisztelt Lestyán Péter!
Átalányadózós szülő számláz lánya egyszemélyes KFT-jének.
Kapcsolt vállalkozásnak számít e ez?
Kedves Simon Lászlóné
Igen, egyéni vállalkozó és KFT között fennállhat a kapcsolt vállalkozói viszony, mivel egyenes ági rokonok.