Először is a legfontosabb cégjogi tudnivalók a betéti társaságról, amelyeket a hatályos Polgári törvénykönyv szabályoz:
- Társasági szerződés jogász által a cégbírósághoz való beküldésével jön létre a jogi személyiséggel rendelkező gazdasági társaság
- Nincs meghatározott minimum saját tőke, tehát akár 10.000 Ft is lehet az induló befektetés
- Alapításához minimum két tulajdonos (tag) szükséges, és legalább egy beltaggal és kültaggal kell rendelkeznie a betéti társaságnak. A beltag a teljes vagyonával, míg a kültag a vagyoni hozzájárulásáig felel a vállalkozás kötelezettségeiért. Ügyvezető csak beltag lehet (PTK szerint, de már a cégbíróság elfogadja a kültagot is)
- Ebből adódik, hogy a beltag más vállalkozásban nem lehet korlátlanul felelős tag (KKT vagy Bt), illetve egyszerre nem lehet egyéni vállalkozása sem.
- Az egyéni vállalkozással ellentétben szüneteltetni nem lehet, megszüntetni tulajdonosi döntés által végelszámolással lehet, ami legalább 2-3 hónapot átívelő procedúra a legjobb esetben is.
Személyes közreműködés és biztosítási jogviszonyok így alakulhat a betéti társaságban:
- Az ügyvezetők (aki csak beltagok lehetnek), személyes közreműködésük alapján biztosítottnak minősülnek a vállalkozásban, tehát ha más jogcímen nincs biztosításuk pl. heti 36 órás alkalmazotti jogviszony, nappali tagozatos hallgató, nyugdíjas – akkor a vállalkozásban kell megfizetni a közterheiket kötelezően a minimálbér után
- A többi tag akkor válik biztosítottá és kell megfizetni utánuk a közterheket, ha a társasági szerződés alapján személyes közreműködésre kötelezettek, az ügyvezetőhöz hasonlóan itt is lehet mentesülni a közteher fizetés alól
- Akik a fenti két jogcímen nem minősülnek
személyes közreműködőnek, azok is végezhetnek tevékenységet munkaviszony vagy
megbízási szerződés keretében (megbízási jogviszony keretében csak akkor válik
biztosítottá a megbízott, ha a havi bruttó megbízási díja nem éri el a hatályos
minimálbér 30%-át)
KATA (kisadózó vállalkozások tételes adója) és a Betéti társaság kapcsolata
A törvény lehetőséget a KATA adózás használatára betéti társaság esetében, amelynek a feltétele, hogy legalább egy bejelentett kisadózó magánszemély legyen a vállalkozásban, amelynek tulajdonosai csak magánszemélyek lehetnek.
A KATA-s betéti társaságnak minden olyan tagját köteles bejelentenie kisadózónak, akik nem munkaviszony keretében – tehát személyes közreműködésre kötelezett tulajdonosokat,
ügyvezetőket, megbízási jogviszonyban álló tagokat – végeznek tevékenységet.
Ebből adódik, hogy azok a tagok, akik a fentieken kívül működnek közre a
vállalkozásban, csak munkaviszonyban tehetik meg ezt.
Gyakorlati példák a könnyebb értelmezés miatt:
- A betéti társaságnak 1 beltagja és 1 kültagja van. A beltag az ügyvezető, a kültag „csendestársként” csak tőkével járul hozzá a vállalkozáshoz. Csak a beltagot kell bejelenteni kisadózónak, a kültag csak munkaviszonyban működhet közre.
- A betéti társaságnak 1 beltagja, 2 kültagja van.
A beltag ügyvezető, az egyik kültag „csendestárs”, míg a másik a társasági
szerződés alapján személyesen közreműködik a vállalkozásban, viszont kültag
lévén a felelőssége csak a befektetett vagyonáig él.Itt annyi az eltérés, hogy a személyesen közreműködő kültagot is be kell
jelenteni kisadózónak
Korábbi KATA-s cikkeink részletesen körülírják, hogy a KATA adónem tulajdonságait, amely a betéti társaságra is kötelező érvényűek a törvény alapján.
A legfontosabbakat összefoglalom:
- A KATA kiváltja a kiadózó vállalkozás és a
bejelentett kisadózók jövedelmét terhelő adókat, tehát betéti társaság esetében
a társasági adót, és a bejelentett kisadózó jövedelmét terhelő adókat és
járulékokat is
- A betéti társaság, ha egész évben kisadózó
vállalkozásnak minősül, akkor évi 12 millió Forintig a havi tételes
adófizetéssel (bejelentett kisadózóként havi 50 ezer Ft, ha főállású
kisadózóknak minősülnek) teljesíti az adófizetési kötelezettségét. 12 millió
Forint felett a túllépett összeg után 40%-os büntető adót kell fizetni, de nem
veszíti el a vállalkozás a kisadózói státuszát
- A KATA-s Betéti társaságnak csak bevételi
nyilvántartás vezetési kötelezettsége van, tehát nem kerül a számviteli törvény
hatálya alá, azaz nem kell kettős könyvvezetés alapján beszámolót készítenie
(de azért szakértői segítség erősen ajánlott!)
- A kisadózó Bt. is élhet a székhely szerinti
önkormányzatnak fizetendő iparűzési adó tekintetében az éves 2.500 ezer Forint
alapján megállapított éves adófizetéssel (egy 2%-os adókulcsú önkormányzat
esetén ez évi 50 ezer forintot jelent)
Fontos tudni, hogy a kisadózó Betéti társaságra is vonatkozik az a megkötés, hogy éves szinten egy partner részére 1 millió Forint felett történő szolgáltatás nyújtás esetében is él a „munkaviszonytól való elhatárolás” intézménye, azaz ilyenkor a törvény feltételezi a rejtett munkaviszonyt, hacsak a kisadózó vállalkozás nem tud megfelelni a törvény adta feltételekből legalább 2 darabnak.
KATA-s betéti társaságot akkor is lehet indítani, ha egy KATA egyéni vállalkozó a kisadózói státuszát valamilyen oknál fogva megszünteti (önkéntesen kilép, NAV lépteti ki, vagy megszűnik az egyéni vállalkozás). Ilyenkor nem él a KATA újraválasztási tilalom, mivel a Betéti társaság jogi személyként lesz kisadózó vállalkozásként a KATA tv. alanya.
A KATA 2021 KISOKOS – Az új szabályok értelmezése és megoldási alternatívák könyvben bővebben adunk tájékoztatást a KATA adózású Betéti Társaságok lehetséges szerepükről az új adókötelezettségek mérséklésében.
Tartalom és megrendelés ide kattintva érthető el.
Tisztelt cím! A kérdésem az lenne, hogy Kata-s Bt-ben amennyiben a kültag nem csendes társ, és bejelentés helyett a kisadózói státuszt kapja, akkor a cég (kiadózó beltag esetén) 2x50e Ft adót fizet, illetve a cég éves Kata „kerete” 12 millióról 24 millióra növekszik?
Köszönöm a választ!
Tisztelt Horváth Károly,
Ha betéti társaság a kisadózó vállalkozások tételes adójának alanya, akkor a tételes adót bejelentett kisadózóként kell megfizetni a törvény előírása szerint (részletezve az alábbi cikkben).
Viszont a bevételi keret a bejelentett kisadózóktól függetlenül 12 millió Ft marad.
Kedves Lestyán Péter!
Az első kérdésre adott válaszát nem biztos hogy értem. Kell fizetni a munkavégző tag után (25, 50 vagy 75 ezer Ft-ot) vagy nem?
Köszönöm!
KATA-s betéti társaság tevékenységet végző tagját be kell jelenteni kisadózónak, vagy munkaviszonyban kell foglalkoztatni. Nyugdíjas személyesen közreműködő tag mellékállású kisadózónak minősül, ezért a havi tételes adó 25.000 Ft a nyugdíjas kisadózó tag után.
Köszönöm!
Konkrétan: a kültag szerzői jogdíjra jogosult nyugdíjas. Ebben az esetben kell utána fizetni?
Ügyvezető kültag is lehet.
Tisztelt Molnár Judit,
A cikkünk a hatályos jogszabályok értelmezése szerint íródott, tehát a Betéti Társaság szabályozását jelen esetben a Polgári Törvénykönyv (PTK.) szabályozza.
A PTK. 3:156. §-ban foglalt hatályos rendelkezéses szerint „A kültag nem lehet a társaság vezető tisztségviselője.”
Számunkra is ismeretes, hogy A PTK. alapvetően egy diszpozitív (megengedő) jogszabály, emiatt a témakörben is eltérőek a vélemények a jogászok szempontjából. Tehát a cikkeinkben felelősségteljesen csak a leírt törvények alapján tudunk információt szolgáltatni főleg adózási szempontból.
Kedves Péter,
Nagyon jó a cikk, az alábbi bekezdéssel kapcsolatban kérdeznék:
„KATA-s betéti társaságot akkor is lehet indítani, ha egy KATA egyéni vállalkozó a kisadózói státuszát valamilyen oknál fogva megszünteti (önkéntesen kilép, NAV lépteti ki, vagy megszűnik az egyéni vállalkozás). Ilyenkor nem él a KATA újraválasztási tilalom, mivel a Betéti társaság jogi személyként lesz kisadózó vállalkozásként a KATA tv. alanya.”
Erre vonatkozóan tudna mutatni hivatalos jogszabályi hivatkozást, paragrafust, nav állásfoglalást, vagy bármit, ami segít nekem is alátámasztani ezt a kérdéskört?
Segítségét előre is köszönöm.
Kedves Norbert,
Köszönöm a dicséretet, az általad hivatkozott cikkbeli állítás valóban nincsen a törvényben szó szerint leírva, viszont idézem a két törvényi hivatkozást ami az összeolvasva adja a választ a kérdésre:
– 6. § * Az adóalanyiság megszűnésének évére és az azt követő 12 hónapra az adóalanyiság ismételten nem választható.
– 3. § * A kisadózó vállalkozások tételes adójának alanya
a) az egyéni vállalkozó,
b) az egyéni cég,
c) a kizárólag magánszemély taggal rendelkező betéti társaság”
Tehát a Betéti társaság lesz maga a KATA adóalanya, és nem a bejelentett kisadózó(k), míg az egyéni vállalkozásnál maga a kisadózó magánszemély a KATA alanya
Tisztelt cím! A kérdésem az lenne, hogy Kata-s Bt kültagjának lehet-e Kata-s egyéni vállalkozása? Köszönöm a választ!
Kedves Richárd,
Kültagnak lehet egyéni vállalkozása, de csak egy vállalkozásban lehet kisadózó státuszban.
Valamint idézem egy általam megbecsült szakember Salabert Zsolt egy szakmai fórumon megosztott NAV állásfoglalását:
„Az a bizonyos NAV válasz: E-iktatószám: e-387463 Tisztelt Ügyfelünk!
Hivatalunkhoz érkezett megkeresésére az alábbi tájékoztatást adjuk.
A kisadózó vállalkozások tételes adójáról és a kisvállalati adóról szóló 2012. évi CXLVII. törvény (a továbbiakban: Katv.) 6. §-ában foglalt rendelkezés alapján az adóalanyiság megszűnésének évére és az azt követő 12 hónapra az adóalanyiság ismételten nem választható.
Abban az esetben, ha a korábban kisadózó egyéni vállalkozóként tevékenykedő magánszemély betéti társaság kisadózó tagja szeretne lenni, akkor a Katv. 6. §-ában foglalt korlátozó rendelkezés nem értelmezhető. Az újonnan létrehozott társaság a törvényben meghatározott feltételek teljesülése esetén választhatja a KATA adóalanyiságot, és tekintettel arra, hogy nem ugyanarról az adóalanyról van szó, a (volt KATA adóalany egyéni vállalkozó) magánszemély kisadózó tagként bejelenthető.
Ugyanez a szabály érvényes abban az esetben is, ha a magánszemély (aki KATA adóalany egyéni vállalkozó volt) társasági adó hatálya alá tartozó társaságban szerez tulajdonrészt, amely társaság később jogszerűen KATA adóalanyiságot választ.
Abban az esetben azonban alkalmazni kell a Katv. 6. §-ban foglalt szabályt, ha a magánszemély katás egyéni vállalkozása megszűnik és ismételten egyéni vállalkozóként kívánna adóköteles tevékenységet folytatni. Ekkor az adóalanyiság megszűnésének évére és az azt követő 12 hónapra az adóalanyiság ismételten nem választható.
Tisztelettel:
Nemzeti Adó- és Vámhivatal
Központi Irányítás
Ügyfélkapcsolati és Tájékoztatási Főosztály”
Kedves Péter,
Abban az esetben is választható a csökkentett 25 eHUF mértékű adózás, ha a katás Bt. egyetlen beltagja aktív nappali tagozatos hallgató, vagy ez csak egyéni vállalkozás esetében járható út?
Válaszát előre is köszönöm.
Kedves Ágoston,
Ha egy Betéti társaság a Kisadózó vállalkozások tételes adójának (KATA) alanya, akkor minden bejelentett kisadózó tagja után a jogszabály szerint kell megfizetni a tételes adót, ebben nincsen eltérés az egyéni vállalkozások vagy a betéti társaságok tekintetében, tehát ugyanez a szabály vonatkozik rájuk.
Tisztelt Lestyán Úr !
Tao-s Bt átalakul KATA-s Társasággá, kikerül a számviteli törvény hatálya alól, a következő üzleti évtől, nem kell beszámolót készíteni. Az átalakulással kapcsolatban hol találok utmutatást, mi lesz a tárgyieszközökkel, mi lesz az eredménytartalékkal.
Amennyiben a KATA-s Bt végelszámolással megszűnik mi lesz a tárgyi eszközökkel és a pozitív eredménytartalékkal ?
Üdvözlettel
Tisztelt Kiss József Attila,
A Társasági adóból a KATA-ra való áttérést a 2012. évi CXLVII. törvény
a kisadózó vállalkozások tételes adójáról és a kisvállalati adóról tv. 25-29§ rendezi.
Ami a legfontosabb, hogy a Társasági adó szempontjából a jogutód nélküli megszűnés szabályait kell alkalmazni, valamint az áttéréskor a tagokat úgynevezett „osztalék utáni adót kiváltó adó” terhelheti.
A tárgyi eszközöket továbbra is nyilván kell tartani.
T. Lestyán úr!
A BT-ben feleségem jelenleg a kültag, munkavégzésre nem kötelezett.
Csak alapító okirattal lehet őt munkavégzésre kötelezetté tenni, ha azt szeretnénk, hogy meg legyen a biztosítási jogviszonya? (Alkalmazotti jogviszonyt nem szeretnénk.)
Ha majd elhelyezkedik valahol máshol, szüneteltetheti ez esetben a Katát, annak ellenére, hogy itt kötelezett munkavégzésre?
Vagy ismét alapító okiratot kell módosítani, hogy a munkavégzésre kötelezettsége megszűnjön?
Válaszát előre is köszönöm, és gratulálok ehhez a fórumhoz.
Tisztelt Kéry Tamás,
Köszönjük a dicséretet!
Nincs törvényi akadálya, hogy egy KATA-s betéti társaságban az a kültag, aki a társasági szerződés szerint nincs személyes közreműködésre kötelezve, az személyesen közreműködjön kiadózóként a vállalkozásban a saját döntése alapján. A bejelentést elektronikusan a NAV felé kell megtenni, társasági szerződést nem kell módosítani. Viszont 1 nap személyes közreműködés esetén is teljes hónapra meg kell fizetni a tételes adót.
Viszont ha a cél csupán a TAJ szám érvényességének fenntartása, akkor javaslom még az egészségügyi szolgáltatási járulékra való regisztrációt, ami havi szinten 7.500 Ft 2019-ben (ezt viszont napra kell fizetni, tehát törthónapban ez kevesebb). Ezt személyesen NAV ügyfélszolgálaton vagy elektronikusan lehet intézni.
Kedves Péter!
Katás Bt beltagja dolgozhat más cégben (nem tulajdonos) 4 órás munkaviszonyban?
Válaszát köszönöm.
Kedves Ferenczné,
A törvény nem tiltja, hogy egy betéti társaság beltagjának a gazdasági társaságon kívül más munkaviszonya legyen, még ha KATA adóalany akkor sem.
(Megjegyzés: a Munka törvénykönyve azért korlátozza a napi 12 óra és heti 48 óra maximális munkaidőt egy személyre vonatkozóan)
Viszont a Betéti társaság beltagja más vállalkozásban nem lehet korlátlanul felelős tag vagy egyéni vállalkozó.
Köszönjük a bizalmat!
Kedves Péter!
EVA-s Bt alakul át KATA-s Bt-vé. A kültagnak csendestárs, akinek van KATA-s egyéni vállalkozása, ahol megfizeti maga után a havi 50,000 Ft-t. A beltag bejelentkezne a KATA alá. Kérdésem az lenne, meg kell-e fizetni a kültag után az 50,000 Ft KATA-t? Azért kérdezem, mert a nyereségből származó osztalékból a kültag a befektetett tőke arányában részesül. Esetleg az osztalékot más adószabály alapján is ki lehet venni?
Köszönöm válaszát!
Kedves Osoha László,
A jelen hatályos jogszabályok alapján, a KATA-s betéti társaságban a leírt kültagok csak akkor kell bejelentetni kisadózónak (azaz megfizetni utána tételes adót), ha a vállalkozásban személyesen közreműködik. Másik lehetőség személyes közreműködésre, ha a kültag munkaviszonyt létesít a társasággal.
Osztalék a KATA-s betéti társaságoknál sajnos nem értelmezhető, mivel erre nincs jogszabályi rendelkezés, az osztalék szabályszerűen a kettős könyvvezetési vállalkozásoknál számítható ki. Fontos tudni, hogy csak a bejelentett kisadózó/k mentesül/nek minden a KATA-s betéti társaságból szerzett jövedelme után. A nem bejelentett kisadózó tag a vállalkozásból kivont jövedelme – ami ha osztalék előírásai szerint van meghatározva – az általános szabályok szerint adózik (15% SZJA; 17,5% Szociális hozzájárulási adó)
Ennek tükrében több lehetőség is adódik a vállalkozásból kivont jövedelmek adózására a KATA-s Betéti társaságok tekintetében.
Kedves Péter!
Katás bt.-ben férjem a kültag. Én vagyok katás beltagként bejelentve. Eddig ő nem dolgozott a cégben. Neki kata egyéni vállalkozása van.
Kérdésem, hogy ha szeretne dolgozni a bt.-ben, akkor teheti e katáskent? Es 25000 ft lenne a fizetendő kata, mint másodállású vagy itt is 50 ezret kellene fizetnie? A főállású ev megmaradna neki.
Köszönöm válaszát!
Sz. Rita
Kedves Szemethy Rita,
A jelen hatályos 2019-es jogszabályok nem tiltják, hogy egy magánszemély több vállalkozásban is kisadózó legyen, tehát a leírtak alapján a Kedves Férje a KATA-s betéti társaságban kültagként tevékenységet kisadózóként (ekkor ha van KATA-s egyéni vállalkozása amelyben főállásúként van bejelentve, akkor a BT-ben másodállású lesz), vagy munkaviszonyban láthatja el.
Kedves Péter!
Köszönöm a korábbi válaszát.
Kapcsolódva Osoha László kérdéséhez, szeretném egyértelműsíteni a Katás BT. kültagjának adózását. Cél a teljes bevétel kivétele lenne a beltag Katáján keresztül. A kültag bármilyen adózása (Kata, Szja) viszont veszteséget eredményez.
A kültag nem Katás, munkavégzésre nem kötelezett. Milyen módon lehet minimalizálni az utána fizetendő adó mértékét?
Lehet-e társasági szerződésmódosítással kikötni, hogy nem kap „osztalékot” a betett tőkéje után?
Ha mindenképp kapnia kell valamit, kiköthető-e pl. 1% „osztalék” annak ellenére, hogy nagyobb a betett tőkéjének aránya?
A környezetemben sok Evás Bt. alakul át (jobb híján) Katássá, és teljes a bizonytalanság, hogy mi legyen az eddig „elhanyagolt” kültaggal. Úgy tűnik, csak a kültag státuszának rendezése miatt kell majd társasági szerződést módosítani.
Üdv.
A kérdések az összetettségük és terjedelmük miatt a GYORS-KÉRDÉS VÁLASZ szolgáltatás keretin belül lettek személyre szabottan megválaszolva a kérdezőnek.
Köszönjük hogy igénybe vette a szolgáltatást!
Kedves Péter!
Ez a válasz engem is nagyon érdekelt volna!
Tisztelt Péter. Vállalkozó Kata adózó vagyok, jelenleg szüneteltetem a vállalkozásomat. Meddig lehet, mert nem egyértelmü válaszolat kapok .Üdv. Dallosné.
Tisztelt Dallos Istvánné,
Feltételezem egyéni vállalkozásról van szó, a hatályos törvény ezt írja:
„18. § * (1) * Az egyéni vállalkozó egyéni vállalkozói tevékenységét legalább egy hónapig és legfeljebb két évig szüneteltetheti. A szünetelés bejelentésére az e §-ban meghatározott eltérésekkel az egyéni vállalkozói tevékenység megkezdésének bejelentésére vonatkozó szabályokat kell megfelelően alkalmazni.”
Tisztelt Péter!
Katás Bt, beltagja az ügyvezető,
utána fizetik az 50 000 Ft katát, kültag nem vesz részt a BT működésében.
Beltag huzamosabb ideig táppénzre került ( több, mint 3 hónap) maradhat-e Katás a BT, ha a beltag után betegsége miatt nem fizetik meg az adót? ( Gyakorlatilag senki után nincs KATA fizetve 3 hónapja?)
Kedves Katalin,
A törvény szerint csak a tételes adót nem kell megfizetni ebben az esetben, (tehát a kisadózói státusz nem szűnik meg):
„(9) * Nem kell megfizetni a kisadózó után az (1), a (2), valamint a (4a) bekezdés szerinti adót azon hónapokra vonatkozóan, amelyek egészében a kisadózó
a) * táppénzben, baleseti táppénzben, csecsemőgondozási díjban, gyermekgondozási díjban, gyermekgondozást segítő ellátásban, gyermeknevelési támogatásban vagy gyermekek otthongondozási díjában, ápolási díjban részesül,”
Viszont ennek az a hátránya, hogy arányosan annyiszor 1 millió Ft-al csökkent a betéti társaság KATA-s keretösszege, ahányszor nem kellet megfizetni a tételes adót.
Szia Péter,
Nálam egy olyan helyzet van, hogy jelenleg Kata-s egyéni vállalkozóként dolgozok és szeretnék egy vállalkozás indítási támogatást megigényelni.
Arra van lehetőség, hogy megszüntetem a KATA-s vállalkozást és indítok közvetlenül utána egy KATA-s Bt-t?
Köszönöm előre is!
Kedves Posta Tamás,
A kérdését mint adószakértő nem tudom megválaszolni, mert a pályázati kiírástól függ, hogy korábbi vállalkozási tevékenység kizáró tényező lehet-e, tehát a pályázatot kiíró szervezettel kell egyeztetni.
Tisztelt Lestyán Péter!
Adott egy bt szeptemberben alakult, aki csak októbertől tartozik KATA adózás alá. Jegyzett tőke befizetésre került bankon. Az időszakban kp vásárlás történt, viszont pénztárba nem került pénzfelvétel. Ezt tagi kölcsön rendezéssel lehet megoldani vagy más lehetőség van-e, majd ennek elengedése, kivezetése egyéb bevételbe?
Valamint van egy díj átutalás szeptemberben, ami teljesítése októberre vonatkozik, ezt elhatárolással kell szerepeltetni a záró bevallásban, valamint a záró nyomtatványon?
Esetleg törvényi hivatkozást kérhetek?
Nagyon köszönöm hálásan.
D.Judit
Kedves D.Judit,
Amíg a betéti társaság nem a KATA tv. alá tartozik, addig a számviteli törvényben előírtakat kell betartani.
A KP-s vásárlás összege kiutalható a vásárlást végző személynek is.
Kedves Péter!
Olyan kérdésem lenne hogyha alapítunk egy betéti társaságot és szeretnénk egy pizzériát üzemeltetni szükséges szakirányú végzettség megléte? Ugye Kft-nél nem kell igazolni hogy mondjuk vendéglátós végzettség meglegyen. Ez a Bt-nél is így van?
Előre köszönöm válaszát!
Tisztelettel,
Balázs Brigitta
Kedves Balázs Brigitta,
Mivel ez nem adózással kapcsolatos információ, ezért ezzel kapcsolatban a működési engedélyt kiadó hatóságokkal kell egyeztetni.
Tisztelt Lestyán Péter!
Főállású kisadózó egyéni vállalkozóm egy új cég, KATA-s Bt létrehozásában gondolkodik.
Főállású KATA-s egyéni vállalkozását szeretné megtartani. A KATA-s BT-ben nyugdíjas édesanyja lenne a beltag, és a KATA-s egyéni vállalkozó a kültag, aki a Bt-ben is KATA-s szeretne lenni.
Ebben az esetben jól értelmezem a törvényt, miszerint a KATA-s Bt-ben járuléka a KATA 50.000:-Ft/hó és az egyéni vállalkozása a tagság miatt másodállású KATA-s egyéni vállalkozásnak minősülne,tehát havi 25.000.-Ft KATA adóval megvalósítható?
Ez esetben a Bt nyeresége mind a beltag (aki ügyvezető), mind a kültag (aki személyesen közreműködik) részére adómentes lenne.
A Kültag egyéni vállalkozása és a Bt között soha nem történne számlázás.
Kivitelezhető így ebben a formában ennek a KATA-s Bt-nek a megalapítása?
Kedves Kindrusz Kata,
A kérdésére alkalmazható jogszabályi rész:
„8. * főállású kisadózó: a kisadózó, kivéve azt a kisadózót, aki a tárgyhó egészében megfelel az alábbi feltételek bármelyikének:
g) a kisadózó vállalkozáson kívül más vállalkozásban nem kiegészítő tevékenységet folytató egyéni vállalkozónak vagy társas vállalkozónak minősül, ideértve más kisadózó vállalkozásban fennálló főállású kisadózó jogállást is,”
Nincs jogszabályi akadálya, hogy 1 személy több vállalkozásban is kiadózó lehessen, így egyéni vállalkozóként és betéti társaság kültagjaként sem.
Kedves Péter! Bt-ben a beltagnak van munkaviszonya. A kültag ügyvezető, és nyugdíjas. Alapvetően a beltag munkája kapcsán van bevétele a cégnek. Mennyi a tételes adó? Hogyan osztják meg a bevételt egymás között? Köszönöm!
Kedves Pulai Zsolt,
A kérdésben nincsen megnevezve hogy a tagok közül kik a bejelentett kisadózók. Ahogy a cikkben taglalva van, a KATA-s betéti társaságban minden személyesen közreműködő tagok (de legalább egyet) be kell jelenteni kisadózónak, vagy munkaviszonyban kell állniuk a KATA-s betéti társasággal. A kisadózóként fizetendő tételes adóról itt talál információt Ennek függvényében történik a bevétel jövedelemként való elszámolása.
A beltag lesz csak bejelentve. Köszönöm!
Igazából a kérdés, hogy a kültag, aki ügyvezető be kell-e jelentve legyen.
Kedves Pulai Zsolt,
KATA-s Betéti társaság minden olyan tagját be kell jelenteni kisadózónak, aki személyesen közreműködik a vállalkozás tevékenységében, vagy munkaviszonyban kell foglalkoztatni.
ITisztelt Lestyán Péter!
KATAS Bt beltagja, aki kisadózóként van jelentve /25.000Ft/, saját jogú öregségi nyugdíjat kap. Dolgozhat -e magánszemélyként megbízási szerződéssel, heti nem több, mint 8 órát óraadóként? Összeadódnak-e a jövedelmek?
Tisztelt Szabó Katalin,
A KATA Bt beltagja, ha bejelentett kisadózó, akkor a betéti társaságban a tevékenységét tagi jogviszony keretében látja el, és az onnan szerzett jövedelmét kiadózóként adózza le.
Tehát a magánszemélyként harmadik féllel fennálló megbízási jogviszony nem kisadózóként adózik, nem számít bele a KATA-s jövedelembe.
Egy TAO-s Bt.-nek a KATA-s kültagja, aki nem kötelezett a Bt.-ben munkavégzésre, végezhet-e alvállalkozóként a Bt. által felvállalt feladatokat. A házastárs egyébként a Bt. beltagja.
Tisztelt Téglás Zoltán,
Lehet szerződéses kapcsolat egy Betéti társaság és egy tag más vállalkozás között, viszont kapcsolt vállalkozások (meghatározó befolyás) esetén be kell tartani a Társasági adó szokásos piaci árra vonatkozó adóalap korrekciós szabályait.
Kedves Péter!
Bt, áfá-s, Kata-s elszámolás. 1 beltag Ő csinál mindent, 1 kültag aki nem csinál, kap semmit. Osztalék nem kerül kivételre. A 12 milliót meghaladjuk.
Van 3 alkalmazott. Az Ő bérük, hogy kerül elszámolásra?
12 millió+áfa+bérköltség, ez így megállna?
Az anyagköltség, hogy kerül elszámolásra? A számla alapján 100%-ban levonható a 12 millióból? Mert ez ugye bevétel csökkentő?
A könyvelő valami nyereségadóról beszél? Ez mit jelent?
Köszönöm válaszát.
Üdv. Ági
Kedves Ági,
Mivel a KATA mint jövedelemadó egy tételesen fizetendő adó, és a betéti társaság emiatt csak bevételi nyilvántartásra kötelezett, ezért a sem a tételes adó, sem a bevételi korlát nem csökkenthető a költségekkel (bérköltség, anyagköltség).
Tehát a betéti társaságban a KATA tekintetében csak bejelentett kiadózók után kell csak megfizetni havonta a tételes adót, valamint a 12 millió Ft-ot meghaladó bevételi rész után (feltételezve a teljes évi működést) a 40%-os KATA adót.
Ha a vállalkozói tevékenység magas költség tartalmú és a bevétel meghaladja az éves keretet érdemes megvizsgálni a többi jövedelem adót is.
Kedves Péter!
Köszönöm válaszát!
Akkor ha jól értem, ha egy számla úgy kerül kiállításra: munkadíj+anyag (ami a megrendelő házába beépítésre kerül) + bérköltség=12 millió Ft? Mert az anyag költség+ bérköltség nem bevétel, mert ahogy jön az ki is megy. Ez igen érdekes számomra, mert hát ha mondjuk az anyagot leltároznánk, akkor az 2 cég leltárjába is belekerülne, vagyis egy darab termékből lenne rögtön kettő, amit Én számvitelileg igen érdekes jelenségnek tartok.
Amennyiben ez így van esetleg tud ajánlani egy kedvezőbb adózási formát?
Köszönöm válaszát.
Üdv. Ági
Kedves Ági,
A törvényt idézve:
„2§ 12. kisadózó vállalkozás bevétele: a kisadózó vállalkozás által a vállalkozási tevékenységével összefüggésben bármely jogcímen és bármely formában mástól megszerzett vagyoni érték…”
Tehát amit a KATA-s BT bármilyen jogcímen kiszámláz (termékértékesítés, szolgáltatásnyújtás) és pénzügyileg rendezve van az bevételnek számít, függetlenül hogy milyen költség vonzata van.
Adózási forma kiválasztásához tudjuk ajánlani eseti tanácsadási szolgáltatásunkat.
Tisztelt Lestyán Péter úr!
Én egy KATÁ-s egyéni vállalkozó vagyok, 50000 forintot fizetek magam után. A fiam létrehozott egy KATÁ-s Bt-t ahol ő a beltag ( 50000 Ft- ot fizet maga után) én kültag vagyok és nem veszek részt a Bt működésében, tehát csak csendestárs vagyok. A kérdésem az lenne, hogy van- e fizetési kötelezettség utánam a Bt-ben?
Kedves Konczos Mára,
A leírtak alapján ha Ön mint kültag nem vesz részt a vállalkozás tevékenységében, akkor nincs tételes adófizetési kötelezettsége Ön után a betéti társaságnak.
Kedves Péter!
A fenti esethez hasonlóan mi is BT-t szeretnénk indítani a feleségemmel. Ő KATA-s vállalkozó. A beltag én lennék másodállásban ( van egy főállásom) a feleségem kültag. Ha jól értem akkor neki csendes társként kell a BT-ben szerepelni, hogy ne kelljen plusz járulékot fizetni. Tehát ne végezzen semmi tevékenységet a BT-ben? Ha 90-10%-ban lesz a befektetett tőke aránya, akkor sem kell számára a bevételből juttani ilyen arányban? Az összes bevételt én mint beltag kivehetem, és csak a 25 000 Ft KATA-t kell fizetnem?
Kedves Vincze Zoltán,
A kérdéseire a válasz:
1. KATA Bt esetén csak azt a tagot kell bejelenteni kisadózónak (azaz fizetni utána a tételes adót), ha személyesen részt vesz a tevékenységben, és ez nem munkaviszony keretein belül teszi.
2. KATA kiváltja a betéti társaság nyereségét terhelő adókat, valamint a bejelentett kisadózónak a vállalkozásból kivont jövedelmének adóit. Tehát ha a bevételt teljes egészében a kisadózó veszi ki jövedelemként a vállalkozásból, akkor nem keletkezik olyan eredmény, ami osztalék formájában felosztható lenne a tagok között. (ha igen, akkor a nem kisadózó tag a nyereséget az osztalék adózásának szabályai szerint kaphatja meg)
Tisztelt Lestyán Péter úr!
Az lenne a kérdésem, hogy BT-ben van egy kültag és egy beltag. Mindkét személynek amúgy van főállású jogviszonya, a Bt-ben csak a kültag után vagy a beltag után is kell fizetni 25.000,-Ft katát?
A kültag a főlllású jogviszonyán kívül további jogviszonyt nem létesíthet.
Kedves Ramóna,
Először meg kell vizsgálni, melyik tag végez tevékenységet a vállalkozásban pl. ügyvezető mindenképpen személyesen közreműködőnek minősül. A KATA-s Betéti társaság minden ilyen tagját be kell jelenteni kisadózónak (azaz tételes adót kell fizetni utánuk), vagy máskülönben személyes közreműködést csak munkaviszonyban láthatnak el a vállalkozásban.
Tisztelt Lestyán Péter!
Köszönöm válaszát.
Az lenne még a kiegészítő kérésem, hogy amennyiben a kültag nem végez tevékenységet, akkor őt nem is kell bejelenteni, nincs utána fizetési kötelezettség, csak csendestárs, tag és ennyi?
Nem lesz bejelentett kisadózó, tehát nincs utána tételes adófizetési kötelezettség
Kedves Lestyán Péter!
Egy takatítási szolgáltatással fogkalkozó Bt. (nem Áfás, Katás) esetén a magánszemélyek részére elegendő a nyugta adása, vagy minden esetben készpénzfizetési számlát kell kiállítani? Válaszát előre is köszönöm!
Kedves Márta,
A kérdés nem kapcsolódik a bejegyzéshez, mivel nincs speciális nyugta/számla adási kötelezettség a KATA-s Betéti társaságnak, azon kívül hogy a „kisadózó” szöveget rá kell írni a bizonylatokra.
Az általános számlázási szabályokat az alábbi linken tudja elérni: https://www.nav.gov.hu/data/cms489948/18_A_szamla_nyugta_kibocsatasanak_alapvet__szabalyai_20190131.pdf
Kedves Lestyán Péter !
Az lenne a kérdésem. Megszűnt EVA miatt KATÁS Bt-vé alakult egy vállalkozás. A Bt beltagja a bejelentett kisadózó, ő látja el az ügyvezetői feladatokat. A beltagnak van egy 36 órát meghaladó munkaviszonya. Ilyen esetben elég a 25.000 Ft KATA megfizetése ? Köszönöm válaszát.
Kedves Bálintné Németh Márta,
Mellékállású (heti 36 órát meghaladó munkaviszony esetén is) bejelentett kisadózó tagnak 25.000 Ft a havi tételes adója.
Kedves Péter,
KATA-s Bt beltagja, eddig az 50 ezer Ft -ot fizette havonta, most viszont egy másik gazdasági társaságnál 36 órás munkaviszonya lett.
Kérdésem: milyen nyomtatványon kell bejelenteni,hogy már nem főállású KATA-s a Bt-ben?
Előre is köszönöm a segítséget!
Tisztelettel:B.Anita
Kedves Anita,
A Kisadózó beltag abban a naptári hónapban fog mellékállásúnak minősülni, amelyben a hónap minden napján fennáll a 36 órás munkaviszony.
Bejelenteni a 21T201T nyomtatványon kell a változást a Bt-nek.
Kedves Péter, a személyes közreműködésre nem kötelezett (ezáltal kata-sként be nem jelentett) tag számára hogyan teljesíthetünk kifizetést? Ugye az osztalék nem értelmezhető. Az ő jövedelmének az adózása is le van azzal tudva, hogy a másik tag után megfizettük a kata-t?
Kedves Géza
Osztalék a KATA-s betéti társaságoknál sajnos nem értelmezhető, mivel erre nincs jogszabályi rendelkezés, az osztalék szabályszerűen a kettős könyvvezetési vállalkozásoknál számítható ki. Fontos tudni, hogy csak a bejelentett kisadózó/k mentesül/nek minden a KATA-s betéti társaságból szerzett jövedelme után. A nem bejelentett kisadózó tag a vállalkozásból kivont jövedelme – ami ha osztalék előírásai szerint van meghatározva – az általános szabályok szerint adózik (15% SZJA; 17,5% Szociális hozzájárulási adó)
Ennek tükrében több lehetőség is adódik a vállalkozásból kivont jövedelmek adózására a KATA-s Betéti társaságok tekintetében, de optimális a bejelentett kisadózóknak akár teljes mértékben tagi jövedelemként elszámolni a vállalkozás által szerzett jövedelmet.
Kedves Péter,
Ehhez kapcsolódóan kérdezném, hogy a „tagi jövedelemként elszámolni” a gyakorlatban hogyan néz ki? Szükséges a 08-as nyomtatványon ezt jelenteni? Kell számfejteni? Kell bizonylatolni?
Kedves Viktor,
Számfejteni nem kell a bejelentett kisadózó jövedelmét, mivel a KATA minden jövedelemadót kivált, tehát elegendő a kifizetés tényét bizonylatolni pl. készpénz kiadási bizonylattal, vagy banki utalás során jelölni a közleményben.
08-s bevallást emiatt sem kell benyújtani.
Nagyon köszönöm Péter!
Kedves Péter! Ehhez a témához kapcsolódva kérdezném, hogy van -e a Bt katás tagjának egyszerre kifizethető tagi jövedelmére összeg korlát? Ha a korábbi években nem vett ki tagi jövedelmet, van -e arra mód, hogy ezt most egyben, akár 12MFt-ot meghaladóan tegye meg? Az átutalásnál pontosan mit kell közleményként feltüntetni?
Kedves Adrienn,
Mivel a KATA adó alanya a BT ezért a 12 millió korlát (ami a 40%-os adófizetést befolyásolja) csak a BT-re értendő, tehát mikor megszerezte a tagi jövedelem alapjául szolgáló bevételt a BT az már akkor az már mentesült a többi jövedelemadó alól a tételes adó megfizetésével.
Kedves Péter, tételes kisadózó Bt. bevétele visszaesett, szeretnék szüneteltetni, azonban úgy gondolom, erre csak ev. esetén van mód. Van-e lehetőség egyéni vállalkozássá alakulásra a KATA státusz megtartása mellett. Várom megtisztelő véleményét. Köszönettel,
Kedves Simon Péter,
Sajnos a betéti társaság, illetve azon belüli kisadózói státusz nem szüneteltethető. Mérlegelni lehet a KATA státusz megtartatása, vagy a tagok kisadózói státuszának variálása között esetleg. Illetve betéti társaság egyéni vállalkozássá sem tud átalakulni, esetleg végelszámolással meg lehet szüntetni a vállalkozást még.
T. Lestyán úr!
A KATAs BT-ből adhatok ki megbízási szerződést „idegennek”? se nem kül- se nem beltag,de a tevékenységi körnek megfelelő a munka.
Köszi,
botár Angéla
Kedves Angéla,
A kérdését úgy értelmezem, hogy a KATA-s BT lehet-e megbízója egy harmadik félnek (tehát számlát kap a megbízottól), akkor a válasz hogy erre van lehetőség.
T. Lestyán úr!
A KATAs BT-ből adhatok ki megbízási szerződést „idegennek”? se nem kül- se nem beltag,de a tevékenységi körnek megfelelő a munka.
Köszi,
botár Angéla
Oh, de gyors!
Van a Bt és a tagok nem értenek a feladathoz ezért külsőst bíznak meg. Mondjuk például a minimál bérért akkor annak a járulékát kell kifzetni,ugye?
Kedves Angéla,
Nem tag magánszemélyt a Betéti társaság munkaviszonyban vagy megbízási jogviszonyban tud foglalkoztatni, KATA adó nem váltja ki a járulékokat.
A 2008-as bevallást kell készíteni havonta a KATA-s Bt esetében a bejelentett KATA-s beltag miatt? Vagy elég befizetni a 25.000.-Ft illetve az 50.000.-Ftot és nem kell 2008 nyomtatvány?
Kedves Tukacsné Bonczók Ildikó,
Elvileg nem kell 08-as bevallást benyújtani, mert a KATA adó a bejelentett kisadózó minden közterhét kiváltja. Én azért javaslom egy teljes évre beadni az NY-es nullás nyilatkozatot, későbbiekben ne kell utólag beadni a 08 bevallásokat.
Tisztelt Lestyán Péter!
Katás Bt végezhet-e tevékenységet a kisadózóként bejelentett tagnak a magánszemélyként megvásárolt tárgyi eszközével?
Válaszát köszönöm.
Vajda Anikó
Kedves Vajda Anikó,
A kérdés felelős megválaszolásához a körülmények teljes ismerete szükségese, de alapesetben tárgyi eszközként érdemes nyilván tartani az ilyen eszközöket, vagy valamilyen módon igazolni a BT jogosultságát a használathoz.
Tisztelt Lestyán Úr!
Katás áfás Bt esetén az áfa megállapítása az pénzforgalom alapján kerül-e kiszámításra, vagy pedig a teljesítés időpontja szerint kell megállapítani, függetlenül attól, hogy megkaptam-e a bevételt, vagy kifizettem-e a költséget?
Köszönöm előre is válaszát!
Üdv, Nyikos Eszter
Kedves Nyikos Eszter,
Az ÁFA törvény szerint ha az ÁFA körös vállalkozás nem választotta a pénzforgalmi elszámolást, akkor a törvényi előírások szerint kiállított számla teljesítési dátuma lesz az ÁFA esedékessége a legtöbb esetben.
ÁFA-s vállalkozás esetén adózásban jártas szakember igénybe vétele erősen ajánlott!
Kedves Péter!
Köszönöm az informatív anyagot. Egy megerősítésben szeretném kérni segítségét.
Tavalyi évben beltag csereként beléptem egy Katás bt.-be, viszont nem jelentkeztem be Kata alá.
A lényeg, hogy a bt-től elvették a katás státuszt, ettől a pillanattól én SZJA-s munkavállalóként kerültem bejelentésre. Tavaly év végén a bt.-t minden tartozás nélkül megszüntettük, mivel a 2020. évben sem léphett volna vissza katás státuszba.
A kérdésem, hogy én alakíthatok-e idén katás bt.-t beltagként, Kata alá bejelentkezve?
Köszönöm segítségét!
Tamás
Kedves Tamás,
A törvényi értelmezésem szerint mivel ez a „büntetés” csak egy és ugyanazon KATA adóalanyokra vonatkozik, ezért ha új jogi személy adóalany jön létre, arra már nem lesz érvényes a már megszűnt jogi személyre vonatkozó tiltás.
De érdemes erre kikérni egy NAV tájékoztatást is biztos ami biztos.
Kedves Péter!
Köszönöm a cikket, nagyon tanulságos volt. Van egy ügyfelem, aki katás bt. beltagja, a férje a kültag. De a beltag indítana egy szja törvény alá tartozó egyéni vállalkozást is. Van erre lehetősége?
Kedves Gabriella,
Köszönöm a dicséretet. A jogszabályok tiltják, hogy egy magánszemély két vállalkozásban is korlátlanul felelős legyen, tehát az egyéni vállalkozás és egy beltagság kizárja egymást.
Kedves Lestyán Péter Úr!
Főállás mellett KATA-s BT.t szeretnénk indítani. A beltag főállású, nem szakmában dolgozik, a kültagok (2) jelenleg főállású KATA-s vállalkozók (havi 75.000.- Ft-os befizetéssel) Ők lesznek a munkavégzők.
Az lenne a kérdésem, hogy a BT választhatja-e a 25.000.- Ft-os adózást? Ilyen esetben a kültagok után is 25.000.- Ft-ot kell-e fizetni?
A bevételek hogyan oszthatók fel?
Kedves Novák Katalin,
Egy betéti társaság úgy válik KATA adóalannyá, ha rendelkezik legalább 1 bejelentett kisadózó taggal, tehát a ha több bejelentett kisadózó is van a vállalkozásban, akkor a havi tételes adófizetést tagonként kell megállapítania (fő- vagy mellékállású, vagy emelt összegű) és megfizetnie a betéti társaságnak.
Mivel a KATA minden jövedelemadót kiváltja a betéti társaság bevételével és a bejelentett kisadózók jövedelmével kapcsolatosan, ezért a költségek megfizetése után a fennmaradó bevétel egyedi megállapodás után felosztható a kiadózó tagok között.
Kedves Péter!
Adott egy házaspár, akiknek két katás Bt.-jük van, az egyikben a feleség a beltag és a férj a kültag, a másikban fordítva. Ez így rendben lehet? Mivel a férj pár hónapra egy műtét miatt a saját bt-ben nem fogja tudni végezni a tevékenységet, felmerült, hogy a kültag feleséget bejelentik munkaviszonyba arra az időre. Erre van lehetőség?
Kedves Kiss Aliz,
A két KATA-s BT a leírás szerint működhet. BT alkalmazhatja a saját kültagját, ha az nem bejelentett kisadózó.
Kedves Péter!
Köszönöm a gyors választ. A feleség a saját bt.-ben, ahol beltag és személyesen végzi a tevékenységet, bejelentett kisadózó. Ebben az esetben is lehet munkaviszonyban a másik bt-ben?
Kedves Aliz,
Egy kisadózónak lehet munkaviszonya más vállalkozással.
Kedves Péter,
Szeretnék információt kérni, KATA-s egyéni vállalkozó vagyok és szeretnénk egy KATA-s Bt-t indítani ahol én közreműködő kültag lennék (tevékenyen részt vennék a Bt-ben). Jelenleg havi 50000 Ft-ot fizetek magam után a saját egyéni vállalkozásomban, melyet megtartanék. A kérdésem az lenne, hogy ez esetben mennyi a havi kötelező befizetendő összeg utánam a Bt-ben 25000 vagy 50000 Ft? Válaszát előre is köszönöm.
Kedves Kérdező,
Ha kisadózó egyéni vállalkozás mellett egy KATA-s betéti társaság kisadózóként bejelentett tagja, és ezen kívül nem rendelkezik más jogviszonnyal, akkor szabadon választható, hogy melyik kisadózói státuszában lesz főállású, tehát csak 1 helyen kell megfizetni az 50.000 Ft-os tételes adót, a másikban mellékállásúként csak 25.000 Ft tételes adót kell majd fizetnie.
Kedves Péter!
Katás BT vagyunk Én beltag és a nejem kültag. Munkát nem tudok végezni, mert az üzlet bezárt ahol helyet bérlünk. Ha már felfüggeszteni a BT-t nem lehet, az utánam fizetendő 50.000 Ft tételes adó felfüggesztésére nincs valami mód jelen virus-vészhelyzeti törvényekkel kapcsolatban?
Kedves Rácz László,
Csak azok a KATA-s vállalkozások mentesülhetnek a tételes adó megfizetése alól március-június hónapok tekintetében, akik a közlönyben szerepeltetett. mentesített tevékenységeket közül legalább 1-t igazoltan (fő vagy melléktevékenység) végezték februárban és KATA adóalanyok voltak.
Más esetben akkor nem kell megfizetni a tételes adót a Betéti Társaságnak, ha a bejelentett kisadózó tag:
– táppénzben, baleseti táppénzben, CSED-ben, GYED-ben, GYES-ben, GYET-ben vagy ápolási díjban részesül,
– katonai szolgálatot teljesítő önkéntes tartalékos katona,
– fogvatartott,
– kiegészítő tevékenységet folytatóként (nyugdíjas) keresőképtelen,
KIVÉVE, ha a kisadózóként a tevékenységét folytatja (értelmezésem szerint bevételt szerez)
Kedves Péter,
főállású KATAs e.v. vagyok.
Testvérem -a főállása mellett- szeretne KATAs bt.-t indítani, ahol ő lenne a beltag, én a kültag, és mindketten dolgoznánk a bt.-ben. Mivel a bt.-ben mindketten mellékállásúak lennénk, ott 25e +25e Ft-ot fizetnénk havonta (ha a fenti válaszait jól értettem). A bt. bevételéből testvériesen 50-50%-ban részesülnénk.
Tegyük fel, hogy a bt. is és az én egyéni vállalkozásom is 10-10 millió Ft bevételre tesz szert egy évben. Ebben az esetben az én bevételem összesen 15MFt.
Ez azt jelenti, hogy mivel a 12MFt határt átléptem, így az afölötti rész után 40% adót kell fizetnem?
Vagy a két KATAs tevékenység bevétele nem vonandó össze, és így nincs 40%-os adókötelezettség?
Válaszát előre is köszönöm!
Kedves Benke Norbert,
A KATA-s egyéni vállalkozása és KATA-s Betéti Társaságnak külön-külön az éves kerete 12-12 millió Ft.
KATA-s betéti társaság kerete ugyanúgy 12 millió Ft, függetlenül a bejelentett kisadózók számától.
Tehát Önnek nem keletkezik 40% különadója, csak akkor, ha az egyéni vállalkozás vagy a betéti társaság éves bevétele meghaladja a 12 millió Ft-ot.
Kedves Lestyán Péter,
Szeretnék érdeklődni.
Amennyiben egy KATÁS Bt. esetében a beltag a fő munkavégző, de a kültag is végez olyan tevékenységet, ami bevételt termel (pl. fordítás). Ebben az esetben a kültagot is kötelező bejelenteni vagy kisadózóvá tenni? A kültagnak van bejelentett 8 órás munkaviszonya is, és nappali tagozatos hallgatói jogviszonya is, viszont a gyakorlatban a számla kiállításakor nem látszik, hogy ki végezte el az adott tevékenységet.
Köszönöm,
Noémi
Kedves Noémi,
A tv. szerint minden olyan tagot, aki személyesen közreműködik a KATA-s betéti társaságban kötelező kisadózóként bejelenteni, vagy munkaviszony keretében foglalkoztatni.
8 órás munkaviszony és nappali tagozatos hallgatói státusz mellett mellékállásúnak fog minősülni a kisadózó kültag, tehát 25.000 Ft tételes adót kell fizetni utána.
A rendeltetésszerű joggyakorlásnak érvényesülnie kell itt is.
Kedves Péter,
Hasonló esetünk miatt kérdezem, hogy ilyen szituációban megoldás lehet, hogy a kültag pl. napi egy órás munkaviszonyban vagy akár heti 1-2 órás munkaviszonyban legyen bejelentve és így legyen lefedve a tevékenysége a Bt-ben, amiből bevétel származik?
Köszönöm
KATA BT esetén a kisadózóként be nem jelentett személyesen közreműködő tag csak munkaviszony keretében végezhet tevékenységet. A heti munkaidő bármennyi lehet a munka törvénykönyve szabályait figyelembe véve.
Kedves Péter!
Érdeklődni szeretnék, ha én főállású katás egyéni vállalkozó vagyok és szeretnék alapítani egy szintén katás Bt-t, akkor én kültagként bejelentkeznék mellékállású kisadózónak, mivel a tevékenységet teljesen én végezném, viszont ilyenkor a beltagot hogy érdemes bejelenteni? Lehet ő tagi jogviszonyban 0 Ft kifizetéssel (ilyen esetben kell havi járulékbevallás?)? Ebben az esetben hogyan részesülne az eredményből? Vagy őt is kisadózóként kéne bejelenteni inkább (25/50 ezer adóval, státusztól függően)? A beltag igazából nem vesz részt a munkában, a napi működésben sem.
Válaszát előre is köszönöm!
Kedves Tamás,
Ez esetben a betéti társaság beltagja ha nem végez tevékenységet nem kell bejelenteni kiadózónak, tehát a betéti társaság bevétele teljesen leadózható a bejelentett kültag kisadózó által, ha az teljes mértékben az Ő jövedelme lesz.
Kedves Péter!
Köszönöm szépen a válaszát. De a beltagnak nem kötelező részesedni a bevitt tőke fejében az eredményből? Szóval ha mondjuk a tőke 1%-át adja a beltag, akkor 1%-nyi „osztalékot” kellene fizetni neki évente, jól gondolom? Vagy ilyesmivel senki sem foglalkozik?
És a beltag ez esetben csak be lesz jelentve a cégbe 0 Ft-tal, így akkor havonta kell nullás járulékbevallást adni a részére?
Kedves Tamás,
KATA-s Betéti Társaságból érvényesíthető osztalék a tagok részére a felosztható nyereségből, de mivel nem tartozik a számviteli törvény hatálya alá, ennek mértékét a tagok határozhatják meg a saját nyilvántartásuk alapján. Tehát ha minden bevételt a kültag a személyes közreműködése miatt jövedelemként megszerez a vállalkozásból, nem marad felosztható nyereség.
Nagyon szépen köszönöm ismét a gyors válaszát!
Utolsó kérdésként annyit kérdenék, hogy a beltagra vonatkozóan kell havi nullás járulékbevallást adni?
Köszönöm a sok segítséget!
Kedves Péter,
kicsit alap kérdésem lenne:
Jól értem-e, hogy katás bt. esetében csak a bejelentett kisadózó tagok után van kata fizetési kötelezettség és ezen személyek katája teljes egészében fedezi a bt. nyereségadóját is?
Ha tehát pl. csak a beltag a személyesen közreműködő, akkor egyszeri (havi) 25/50/75 ezer forint katával nem csak a bejelentett tag jövedelmét terhelő adókat váltom ki, hanem egyúttal a bt. nyereségét is fedezem?
Kedves Viktor,
Igen jól érti, A Betéti társaság bevételét leadózza azzal, hogy legalább az egyik tag bejelentett kisadózó.
Köszönöm szépen Péter!
Mint ahogyan fentebb is kérdeztem egy kérdés alatt, az, hogy a beltag minden bevételt ki is vesz jövedelemként, hogyan kell dokumentálni? Kell bérszámfejtés? Szükséges 08-as bevallás?
Hogyan tudják azt majd megállapítani, hogy tkp. nem maradt bent nyereség?
megírtam arra választ
Kedves Péter!
Katás Bt-ben szeretnénk foglalkoztatni egy mellékállású (4 órás) munkavállalót. EFO bejelentés lehetséges-e, vagy milyen egyéb más lehetőség van a bejelentésére.
Válaszát köszönjük!
Kedves Ildikó,
KATA-s BT esetében nincs korlátozva a bejelentés, az általános szabályok szerint munkaviszonyban, megbízási jogviszonyban vagy EFO-ban is foglalkoztatható.
Üdvözletem!
A 2021. január 1-től beveztésre kerülő 3 millió Ft feletti bevétel után megfizetendő 40%-os adó a KATÁs Bt-re is vonatkozik, vagy csak KATA alá tartozó egyéni vállalkozókra?
Válaszát előre is köszönöm!
Minden KATA adóalanyra vonatkozik, tehát BT-re is.
Tisztelt Lestyán Péter Úr!
Lehetséges-e már meglévő Áfás Bt-t átalakítani KATÁS Bt-vé év közben, vagy évfordulókor, és mi ennek a módja.
Előre is köszönöm válaszát.
Kedves Veres István,
A Betéti Társaságot (függetlenül az ÁFA körtől) ha megvannak a törvényi feltételek akár év közben is át tud lépni a KATA alá a következő hónap első napjától. Ilyenkor a BT-nek évközi számviteli zárást kell készítenie, és az áttérés szabályai szerint adófizetési kötelezettsége keletkezhet.
Tisztel Lestyán Péter Úr,
szeretném megkérdezni, hogy egy Bt (kisadózós) esetében a beltag végezhezhet-e megbízási szerződés keretében mellékszolgáltatást, lehet-e közrdeműködő?
Ha ő az aláíró (beltag) a Bt-ben, akkor hogyan köthet „magával” ilyen szerződést?
köszönöm előre is a választ!
Kedves Levente,
KATA-s BT-ben a tagok a törvény szerint csak bejelentett kisadózóként vagy munkaviszonyban végezhetnek tevékenységet a vállalkozásban, tehát megbízási jogviszony nem keletkezhet.
Kedves Pèter! Szeretnèm megkèrdezni hogy járás btnèl kell-e van-e èrtelme a tárgyi eszközöket valamilyen formában nyilvántartani legyen az kis vagy nagyèrtèkű akár egykèsőbbre tervezett átalakulás miatt is. Azt tudom hogy költsèg termèszetesen nem számolható el. Köszönöm a választ.
Kedve Nagy Viktória,
Alapvetően ha van ilyen tárgy eszköz akkor habár a KATA adózással összefüggésben nem is, de a későbbi események (adónem váltás, átalakulás, megszűnés) miatt ha van ilyen érdemes számon tartani.
Kedves Péter, az egészségügyben dolgoztam nyugdíj mellett, saját BT.-m van, amelyben én vagyok a beltag. 2021 Január 1.-től kilépek az EÜ.ből és a saját otthonomban (ami eddig is a telephelyen volt) a nyugdíjam mellett Katás kisadózóként dolgoznék heti 2 délután. Kérdésem: a könyvelőmnek meg kell várni a májust a zárással, vagy évközi zárást is csinálhat? Ha májusi zárás lehetséges csak, attól én dolgozhatok 2021 januártól Katásként otthon? (2021 márciusig még kapok jövedelmet a BT.-re, mert 3 hónap csúszással fizetnek, én dec. 31-ig dolgozom ez évben az EÜ.-ben.) Köszönöm válaszát, üdv.
Kedves Pap László,
Ha jól értelmezem, a BT amiben beltag még nem KATA-s. Egy BT a KATA adó alá bármelyik hónap elején beléphet, tehát nem kell a naptári évhez igazodni.
Természetesen ha évközben történik a KATA adóba való áttérés, akkor az adott törtévről is beszámolót kell benyújtani, nem csak az előző naptári évről.
A 2021. január 1-től beveztésre kerülő 3 millió Ft feletti bevétel után megfizetendő 40%-os adó a KATÁs Bt-re is vonatkozik, vagy csak KATA alá tartozó egyéni vállalkozókra?
Válaszát előre is köszönöm!
Válasz
Lestyán Péter
Lestyán Péter 2020-08-03-n 22:46 közelében
Minden KATA adóalanyra vonatkozik, tehát BT-re is.
Ezek szerint nincs értelme BT-t alapítani egy KATA-s vállalkozásnak, ha úgyanúgy fizeti a 3MFT. felett a 40 % adó?!
Lehet értelme, de csak is ha a KATA egyéni vállalkozás meghagyása mellett indokolható egy másik vállalkozásból is végezni a tevékenységet.
Üdvözletem!
Érdeklődnék, hogy Katás vállalkozó lehet-e kültag Katás Bt-ben? Illetve, hogyha a BT-beltagja máshol főállású alkalmazott akkor csak a 25 000 Ft-ot kell fizetnie?
Köszönettel!
Kiss János
Kedves Kiss János,
Alapvetően egyéni vállalkozó csak kültag lehet egy betéti társaságban a korlátlan felelősség miatt.
2020.12.31-ig egy KATA-s egyéni vállalkozó még lehet egy KATA-s BT-ben bejelentett kisadózó, de 2021.01.01-től már nem lehet kisadózóként bejelentve két helyen, választania kell hogy marad kisadózó. Viszont pl. munkaviszonyban még dolgozhat a BT-ben, ha a beltag kisadózó lesz.
Kedves Péter!
Két katás egyéni vállalkozó 2021.01.01.-től szeretne alapítani egy KATA-s Bt.
Az egyik vállalkozó lenne a beltag, a másik a kültag, és mind a ketten részt vennének a vállalkozás tevékenységében. Igazából mind a ketten ugyan azt a tevékenységet, oktatást folytatnának.
Az új jogszabályi változások értelmében lehetséges-e, hogy mind a ketten vissza adják az egyéni katás vállalkozói igazolványukat és a Bt tagjai lesznek és úgy jelentkeznének be KATA-ba? Így csak havonta fejenként a kötelező mértékű KATA-t kellene befizetniük? Az egyik tag már nyugdíjas, így ő utána csak a 25 000 Ft-ot kellene megfizetni?
Jól értelmezem, hogy ha egy Bt. KATA-s akkor a megszerzett bevétel után a kötelező KATA megfizetésén túl nincs más fizetendője?
Válaszát előre is köszönöm!
Kedves Adrienn,
Arra figyelemmel kell lennie, hogy jelenleg sincs lehetőség arra, hogy egy személy két vállalkozásban legyen korlátlanul felelős, tehát EV és Bt beltagság ki van zárva.
2021-től egy személy csak egy vállalkozásban lehet kisadózó, viszont a KATA BTnek lehet olyan tagja aki nem kisadózó.(de legalább egynek annak kell lennie).
Személyes közreműködést a nem kisadózó tag csak munkaviszony keretében végezhet a vállalkozásban.
Tisztelt Lestyán Péter Úr!
Egy olyan apartman üzemeltetésére (szálláshely szolgáltatás-ami nem saját tulajdonban lévő), van e lehetőség a Kata Bt. kiváltására? Ketten üzemeltetnénk a társammal és mind a kettőnknek számlaképesnek kell, hogy legyünk? Mit javasolna nekünk, milyen formában üzemeltessük az apartmant?
Válaszát előre is köszönöm!
Kedves Berdán Dominika,
A KATA törvény nem tiltja a szálláshely szolgáltatást, tehát KATA-s BT-vel is lehet így bevételt szerezni, de akár egyéni vállalkozóként is.
Kedves Lestyán Péter!
Jelenleg katás ev megszünteti az ev-t hó végével, következő hó elejével alapít egy katás bt-t, ahol vagy ő vagy a másik tag lenne katás. Lehet a volt ev itt beltag és katás? Illetve ha az ev-ben számlázott egy cégnek, a bt-ben is ugyanannak fog számlázni, itt a 3 milliós határ hogyan számolódik? Külön-külön, hiszen két különböző adóalany, jól gondolom? Vagy itt is érvényes a kapcsoltság valamilyen szinten? Köszönöm a válaszát előre is!
Kedves Bereczki Mónika,
2021 szabályok alapján egy személy csak 1 vállalkozásban lehet kisadózó. A 3 millió Ft határt a BT-re külön kell számolni, mert külön adóalany. Ebből adódik a kapcsoltságot külön az EV-re és a BT-re kell vizsgálni a bevételt juttatóval összefüggésben.
Kedves Péter!
Katás Bt.-s vállalkozásunkban a kültag lenne a személyesen közreműködő tag, aki után megfizetnénk a havi 50.000 Ft-ot. Kérdésem az lenne, hogyha a beltag máshol be van jelentve 36 órás munkaviszonyba és a Katás Bt-ben nem működik személyesen közre, akkor kell-e utána bármit is fizetni?
Válaszát előre is köszönöm!
Kedves Kaucsek Bálint,
Beltag ha máshol be van jelentve teljes munkaidőbe, még akkor sem kell utána járulékot fizetni ha személyesen közreműködik (csak a tényleges jövedelme után). De ha nem személyes közreműködő akkor biztos nincs utána járulék fizetési kötelezettség (nem is ügyvezető).
Tisztelt Péter!
Építőipari(kőműves) vállalkozást szeretnék kollégám mal elkezdeni. Mind ketten Katások legyünk vagy csak az egyikönk és a másik alkalmazott legyen?
Mit tanácsol ilyen esetben?
Üdvözlettel. Szabó András
Kedves Szabó András,
A megadott információk alapján teljes körű tanácsadás nem adható, de mindenképpen abból ki lehet indulni KATA-s témában, hogy egy KATA-s egyéni vállalkozó éves KATA kerete 12 millió Ft (ha nem egész évben működik akkor 1 millió Ft/hónap), tehát két KATA-s vállalkozás esetén ennek kétszerese.
Természetesen a pontosabb választ a várható bevételek/költségek, pontosabb tevékenység meghatározás alapján adható a többi adónemmel együtt összehasonlítva. Az átalányadó lehet még kedvezményes az építőipari tevékenység esetén, 2022-ben még jobb kondíciókkal.
Kedves Péter,
KATA-s BT megszűntetése (egyszerűsített végelszámolás) után a magánszemély egyéni vállalkozóként lehet KATA-s? Itt sem kell a 2 évet kivárni?
Köszönettel,
Kedves Annamária,
Mivel a BT esetében maga a jogi személy a KATA adó alanya, ezért abban bejelentett kisadózókra nem vonatkozik az a szabály, hogy a következő év végéig nem lehetnek újra kisadózók magánszemélyként, vagy másik BT-ben.
Tehát egyéni vállalkozóként lehet KATA-s, ha a BT-ben már nem kisadózó (vagy máshol nem beltag).
Tisztelt ügyvéd úr
Kérdésem a következő. Katás BT hitel felvevés alkalmával a bank átalakította a könyvelést kettős könyvelésé hogy a rendszerükbe bevigyék az adatokat. Törvényes e az ilyen nemű átalakítás? Vagy ez már hamisítás? Válaszát előre is köszönöm.
Kedves Balog Sándor,
Köszönöm de nem vagyok ügyvéd, csak Adószakértő-Könyvelő 🙂
KATA adózás tekintetében mivel nem tartozik a számviteli törvény alá nem kötelező alkalmazni a kettős könyvvezetést, de van rá lehetőség, ha a tulajdonosok vagy hitelezők elvárják (bővebb információk szükségessége miatt)
Továbbra is a törvényi előírás a KATA Bevételi nyilvántartás vezetése, és az éves KATA benyújtás beküldése, beszámolót és más éves bevallást nem kell beküldeni.
Kedves Péter!
KATA-s Bt megszűntetése (egyszerűsített végelszámolás) után a magánszemély, volt beltag egyéni vállalkozóként, tehát, lehet KATA-s. Igaz-e ez már arra az időszakra is, amíg a volt beltag, mint végelszámoló funkcionál?
Köszönettel
Kedves István
Amíg beltag egy BT-ben, ugyanaz a személynek nem lehet egyéni vállalkozása.
A korlátlan felelősség nem osztható.
Tisztelt Ügyvéd Úr!
Ha a Bt katásvállakozás beltagja nem végez tevékenységet csak a kültagja, abban az esetben hogyan kell fizetni a katát a tagok után?
Válaszát előre is köszönöm!
Tisztelt Uram!
Párommal KATA-s Bt-t szeretnénk alapítani. ( nem vagyunk házasok). Jelenleg heti 40 órás munkaviszonyunk van mindkettőnknek. Nem szeretnénk egyenlőre feledni teljes munkaidős állásukat. Én lennék a beltag, párom a kelta. Ebben az esetben összesen mennyi lenne a KATA mértéke?
Köszönöm válaszát és gratulálok oldalához.
Tisztelt Szodorai Judit,
Köszönöm a kérdését és a gratulációt!
KATA adózású betéti társaságban minden olyan tagot (tulajdonost) be kell jelenteni kisadózónak (és ezzel a megfelelő adómértékét meg kell utána havonta fizetni), aki személyesen közreműködik a vállalkozásban és nem munkaviszony keretében teszi ezt meg.
Tehát legalább 1 ilyen tagnak kell lennie, alapvetően az a tag aki az ügyvezetést ellátja. Mivel van heti 36 órát elérő munkaviszonyuk, ezért ha csak egyikük végez tevékenységet a BT-ben akkor 25.000 Ft havi adót kell fizetni, ha mindketten akkor 2*25.000 Ft=50.000 Ft lesz a havi adó.